Search
en-USsl-SI

CONNECTING NATURE

Slika: CONNECTING NATURE
0 12801

CONNECTING NATURE

Pomen soustvarjanja odprtih prostorov v procesih načrtovanja na naravi temelječih rešitev

 »Nature based solutions (NBS)«  - na naravi temelječe rešitve naslavljajo različice okoljskih, družbenih in ekonomskih izzivov družbe na trajnostni način. Rešitve izhajajo iz posnemanja narave, so stroškovno učinkovite in simultano zagotavljajo okoljsko in družbeno dobrobit.

V projekt CONNECTING NATURE se Urbanistični inštitut Republike Slovenije vključuje z naslavljanjem možnosti vključevanja in presoje ekosistemskega pristopa kot možnega okvira implementacije NBS v načrtovalski proces.

Koncept NBS temelji na posnemanju procesov narave. Analogije za načrtovanje odprtih prostorov lahko iščemo v procesnih lokalnih značilnosti prostora. Del tega prostora so tudi ljudje, ki so v interaktivnem odnosu z naravnimi procesi.

Trenutne aktivnosti so usmerjene v raziskovanje vprašanj razumevanja procesa soustvarjanja odprtih prostorov, pomena vključevanja prebivalcev v proces načrtovanja NBS kot ključnih deležnikov, ter prednosti in slabosti soustvarjanja prostora s prebivalci glede na faze vključevanja.

Da bi zajeli celovit pregled bodo v naslednjih fazah poudarki tudi na preučevanju vloge upravljavskih teles in planerjev v procesu načrtovanja, vodenja in usklajevanja procesa načrtovanja, pomena celovitega načrtovanja, načinov participacije deležnikov in vrednotenja uspeha, t.j. sinergij NBS v odprtih prostorih na primerih sodelujočih mest v projektu CONNECTING NATURE.

Namen projekta CONNECTING NATURE je postaviti Evropo kot vodilno globalno silo na področju inovacij in implementacij na naravi temelječih rešitev v razvoju mest in družbe. Več o projektu na povezavi: https://connectingnature.eu/


Urnik knjižnice

Slika: Urnik knjižnice
0 4108

Urnik knjižnice

Urnik knjižnice v petek, 3.5. 2019

Cenjene uporabnike knjižnice Urbanističnega inštituta RS obveščamo, da bo knjižnica dne 3.5. 2019 izjemoma zaprta. 

Hvala za razumevanje.

Zamisli za oživitev soseske Trnovo

Slika: Zamisli za oživitev soseske Trnovo
0 4068

Zamisli za oživitev soseske Trnovo

Razstava na stekleni steni knjižnice UIRS

Glasujte za najboljšo zamisel!

Študenti Oddelka za pedagogiko in andragogiko na Filozofski fakulteti in Katedre za urbanizem na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani so v sodelovanju z Urbanističnim inštitutom Republike Slovenije analizirali stanje v soseski in v interdisciplinarnih skupinah razvili ideje, kako okrepiti socialne stike v soseski. V ta namen so oblikovali več zamisli, ki jih predstavljajo na stekleni steni knjižnice UIRS. 

Trnovčani ste vabljeni k glasovanju za najboljšo zamisel. Svoj glas lahko oddajte v pasaži Mercatorja v Trnovem!

Urejanje krajine – slovenska krajinska politika

Slika: Urejanje krajine – slovenska krajinska politika
0 10695

Urejanje krajine – slovenska krajinska politika

Predavanje z razpravo

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS, torek, 23. april 2019 ob 16.00 uri

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS, torek, 23. april 2019 ob 16.00 uri

Organizator: DKAS, IPoP, Urbanistični inštitut RS

Urbanistični inštitut Republike Slovenije v sodelovanju z DKAS - Društvo krajinskih arhitektov Slovenije ter IPoP - Inštitut za politike prostora organizira predavanje "Urejanje krajne - slovenska krajinska politika". Predstavljen bo projekt »Varstvo in razvoj slovenske krajine« s katerim DKAS, IPoP in CIPRA Slovenija s podporo Ministrstva za okolje in prostor pripravljajo izhodišča za krajinsko politiko. Projekt je zanimiv metodološko in vsebinsko, zasnovan je kot vključujoč proces prepoznavanja problemov in oblikovanja rešitev za izboljšanje razmer v načrtovanju in upravljanju krajine, njegov cilj je sprejem družbenega dogovora o krajinski politiki. S Krajinsko politiko bo Slovenija zapolnila vrzeli v načrtovanju in upravljanju krajine, sistemsko podprla procese preobrazbe krajine in izpolnila zahteve Evropske konvencije o krajini ter tako zagotovila celovito načrtovanje in upravljanje krajine. Stroka s področja urejanja prostora in graditve je leta 2016 v gradivu Kultura prostora zdaj! ugotovila, da sta skrb za varstvo in razvoj krajine v Sloveniji premalo učinkovita, da smo priča postopni razgradnji kakovosti in zmanjševanju razvojne vrednosti slovenske krajine. Razmere se od takrat niso pomembno spremenile in zanimivo bo slišati, kako na načrtovanje in upravljanje krajine gledajo kolegice in kolegi, katerih organizacije so bile povezane  v partnerstvu Odgovorno do prostora!. 


Kontaktna oseba za dodatne informacije: Maja Simoneti, maja.simoneti@ipop.si


Več o dogodkih v mesecu krajinske arhitekture si lahko preberete na www.dkas.si in na njihovi Facebook strani. Več o krajinski politiki, kateri je letošnji mesec krajinske ahtitekture posvečen pa na www.krajinskapolitika.si.


 Vljudno vabljeni na predavanje in razpravo. Več informacij na info@uirs.si.


CONNECTING NATURE

Slika: CONNECTING NATURE
0 12127

CONNECTING NATURE

Connecting nature na predstavitvi raziskovalne dejavnosti UIRS študentom višje strokovne šole - Varstvo okolja in komunala Šolskega centra Novo mesto

Ker CONNECTING NATURE naslavlja sodobne pristope pri načrtovanju, upravljanju in vzdrževanju mest, je bil projekt na kratko predstavljen študentom višje strokovne šole Varstvo okolja in komunala Šolskega centra Novo mesto, ki so Urbanistični inštitut obiskali 29. 03. 2019

Razvoj krajine in odprtega prostora na alpskih metropolitanskih območjih

Slika: Razvoj krajine in odprtega prostora na alpskih metropolitanskih območjih
0 4828

Razvoj krajine in odprtega prostora na alpskih metropolitanskih območjih

Drugi in tretji novičnik projekta LOS_DAMA!

V projektu se osredotočamo na krajino v zaledju osrednjih mest metropolitanskih območij, ki je po eni strani izpostavljena pritiskom za različne rabe, po drugi strani pa zelo pomembna zaradi naravnih in kulturnih virov ter dediščine in kot dejavnik kvalitete življenja. Obravnavamo vprašanja razvoja, uporabe in upravljanja tega prostora.

Projekt poteka v programu Območje Alp, v njem sodeluje deset partnerjev – lokalnih in regionalnih oblasti ter izobraževalnih in raziskovalnih ustanov iz Avstrije, Francije, Italije, Nemčije in Slovenije. Vodilni partner je Mesto München, partner v Sloveniji pa Urbanistični inštitut Republike Slovenije.

Izšla sta drugi in tretji novičnik projekta, kjer si lahko preberete o pilotnih aktivnostih, ki jih izvajajo partnerji, o memorandumu o soglasju in sodelovanju, o jesenski šoli projekta, transnacionalni izmenjavi in učenju, ter o makro-regionalnem omrežju za peri-urbane krajine Območja Alp.

Vabimo vas tudi k ogledu videa o jesenski šoli. Potekala je jeseni 2018 v Salzburgu in Münchnu na temo Poudarimo »običajno«. Kako razvijati vsakdanje krajine v alpskih mestnih regijah. Namenjena je bila študentom in mladim strokovnjakom z območja Alp.

Več informacij o projektu je na voljo na spletnih straneh programa Območje Alp in Urbanističnega inštituta RS.

Urban and spatial challenges in South Africa: Continuing (and extending) the conversation

Slika: Urban and spatial challenges in South Africa: Continuing (and extending) the conversation
0 4144

Urban and spatial challenges in South Africa: Continuing (and extending) the conversation

Posebna številka znanstvene revije Urbani izziv

Izšla je posebna številka znanstvene revije Urbani izziv, v celoti posvečena prostorskim, urbanističnim, okoljskim in sociološkim izzivom v Južnoafriški republiki »Urban and spatial challenges in South Africa: Continuing (and extending) the conversation«.

Revija prinaša petnajst znanstvenih člankov v angleškem jeziku. Prosto je dostopna TUKAJ.

Lepo vabljeni k branju!

Spodbujanje industrijske simbioze za prehod regij v krožno gospodarstvo

Slika: Spodbujanje industrijske simbioze za prehod regij v krožno gospodarstvo
0 4907

Spodbujanje industrijske simbioze za prehod regij v krožno gospodarstvo

Konferenca v okviru projekta SYMBI

Konferenca Spodbujanje industrijske simbioze za prehod regij v krožno gospodarstvo

Ukrepi za prehod v krožno gospodarstvo postajajo stalnica razvojnih politik, tako na EU kot na nacionalni ravni. Med pomembnimi gradniki prehoda v nizkoogljično družbo je tudi industrijska simbioza, ki je bila osrednja tema konference Spodbujanje industrijske simbioze za prehod regij v krožno gospodarstvo, ki jo je 6. marca 2019 v okviru projekta SYMBI organizirala Služba Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (SVRK). Udeleženci konference so skupaj s številnimi domačimi in tujimi govorniki razpravljali o sinergijah med uvajanjem industrijske simbioze in učinkovitim prostorskim načrtovanjem, o ocenjevanju tržnega potenciala industrijske simbioze ter o možnostih za izvajanje raziskovalnih projektov s tega področja. Med drugim so se udeleženci seznanili z danskim primerom Kalundborg, kjer so kot prvi na svetu začeli uvajati ta koncept. Med govorniki je bil tudi naš sodelavec Boštjan Cotič, ki je predstavil rezultate projekta LUMAT, kjer so med drugim prepoznali potencial industrijske simbioze pri varovanju in ponovni uporabi zemljišč v prostorskem načrtovanju. 

Uvrstite mobilnost med strateške priložnosti

Slika: Uvrstite mobilnost med strateške priložnosti
0 4867

Uvrstite mobilnost med strateške priložnosti

Nacionalne smernice za pripravo Mobilnostnih načrtov za ustanove

Zbirka nacionalnih usmeritev na področju trajnostne mobilnosti.

Raziskovalci Urbanističnega inštituta Republike Slovenije so v sodelovanju s podjetjem ZUM urbanizem za Ministrstvo za infrastrukturo pripravili publikacijo Uvrstite mobilnost med strateške priložnosti: Nacionalne smernice za pripravo Mobilnostnih načrtov za ustanovo. Publikacija je izšla januarja 2019, avtorji pa so: Aljaž Plevnik, Luka Mladenovič, Mojca Balant, Simon Koblar ter Mateja Kukovec. 

Celotna publikacijo vam je v .pdf obliki na voljo na koncu članka. 

CONNECTING NATURE

Slika: CONNECTING NATURE
0 11127

CONNECTING NATURE

Projekt izpostavljen na predstavitvi raziskovalnega programa Prostorsko načrtovanje upravnemu odboru Urbanističnega inštituta Republike Slovenije

Vodja raziskovalnega programa Prostorsko načrtovanje (2019 – 2023), ki ga financira Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije, dr. Barbara Goličnik Marušić, je upravnemu odboru Inštituta predstavila koncept, delovanje in rezultate raziskovalnega programa.

 Delo v okviru programa poteka v štirih delovnih paketih.

DP1: Vrednotenje sodobnih razvojnih paradigem in usmeritev z namenom ugotavljanja njihove uporabne vrednosti v procesih prostorskega načrtovanja

DP2: Mobilnost in nizko ogljična družba

DP3: Prostorska demografija, migracije in socialne inovacije ter izzivi za stanovanjsko oskrbo

DP4: Razvoj metod in orodij za izvajanje načrtovalskih procesov ter prikaz stanj, sprememb in simulacij razvoja prostora

Med izzivi DP 1 Vrednotenje sodobnih razvojnih paradigem in usmeritev z namenom ugotavljanja njihove uporabne vrednosti v procesih prostorskega načrtovanja je predstavila primer povezovanja raziskovalnih projektov in bazičnih raziskav raziskovalnega programa s tematiko Vse-vključujoče paradigme/ pristopi/ koncepti relevantni za prostorsko načrtovanje: Interpretacija NBS, poudarila raziskovalno tematiko projekta CONNECTING NATURE in podala dodane vrednosti, ki jih prinaša obravnava tematike v raziskovalnem programu.


Čebelarstvo v Sloveniji

Slika: Čebelarstvo v Sloveniji
0 5200

Čebelarstvo v Sloveniji

Omemba Urbanističnega inštituta RS v ameriškem blogu

V članku "What the U.S. Could Learn From Slovenia About Protecting Bees", ki govori o čebelarstvu in je objavljen na ameriškem blogu Civil Eats, je omenjen tudi Urbanistični inštitut RS. Članek si lahko v celoti preberete TUKAJ.

Challenging the city scale: Journeys in People-Centered Design

Slika: Challenging the city scale: Journeys in People-Centered Design
0 4373

Challenging the city scale: Journeys in People-Centered Design

Nova publikacija v okviru projekta Humana mesta

Od leta 2014 se mreža Humana mesta ukvarja s projektom Challenging the City Scale, vseevropskim projektom, ki ga vodi Cité du design Saint-Étienne in ga podpira program Ustvarjalna Evropa. Partnerji projekta Humana mesta so izvedli urbane eksperimente v 11 evropskih mestih, ti so državljane spodbudili k premisleku o prostorih v katerih živijo, delajo in preživljajo svoj prosti čas. S pomočjo pogovorov s sodelujočimi, publikacija Challenging the city scale: Journeys in People-Centered Design raziskuje orodja in instrumente ter kako s procesi od spodaj navzgor (bottom-up) in njihovim oblikovanjem, ustvarjati nove ideje za prenovo mesta. Ponuja navdih in vpogled vsem, od praktikov in politikov do oblikovalcev in aktivnih državljanov, ki želijo preizkusiti nove načine za skupno ustvarjanje humanih mest.

E-knjiga  je v celoti dostopna TUKAJ.

SREČNO 2019!

Slika: SREČNO 2019!
0 6047

SREČNO 2019!

Rezultati projekta HEPNESS

Slika: Rezultati projekta HEPNESS
0 4572

Rezultati projekta HEPNESS

Včeraj je Geografski inštitut Antona Melika (ZRC SAZU) predstavil rezultate projekta "Promocija zdravega okolja in podpora ekosistemskim storitvam za razvoj aktivnih mest – HEPNESS". Zasnovali so spletno aplikacijo rekreacijske infrastrukture v Ljubljani z zemljevidom »Sprosti se na prostem« in poudarili pomembne vidike rekreacije, ki jih obravnavamo tudi v projektu »Ven za zdravje«:

• Rekreacija v zelenem okolju ima večji učinek na telo in na dobro počutje kot aktivnosti, ki se izvajajo v športnih objektih. 

• Rekreacija na prostem ne zajema le fizične krepitve telesa, temveč tudi zmanjšuje stres in izboljšuje duševno zdravje. 

Nova številka Urbanega izziva

Slika: Nova številka Urbanega izziva
0 3945

Nova številka Urbanega izziva

Izšla je decembrska številka znanstvene revije Urbani izziv, letnik 29, številka 2.

Revija prinaša štiri znanstvene članke in predstavitev projekta. Vsi prispevki so v celoti objavljeni v slovenskem in angleškem jeziku. Revija je prosto dostopna na strani: http://www.urbani-izziv.si/sl-si/kazalo_r/id/71/id_k/r (v angleškem jeziku na strani: http://www.urbani-izziv.si/en-gb/Content_r/id/71/id_k/r ). 

Lepo vabljeni k branju!

Univerzitetna Prešernova nagrada

Slika: Univerzitetna Prešernova nagrada
0 4331

Univerzitetna Prešernova nagrada

Naš sodelavec Simon Koblar je za magistrsko delo z naslovom Predlog alternativnega omrežja javnega potniškega prometa v Ljubljanski urbani regiji prejel univerzitetno Prešernovo nagrado. Naloga je nastala pod mentorstvom dr. Blaža Repeta in somentorstvom dr. Aljaža Plevnika. V nalogi je ugotovil, da obstoječe omrežje javnega potniškega prometa v Ljubljanski urbani regiji ni optimalno, ter zasnoval alternativno omrežje z manjšim številom linij, katero je enostavnejše za razumevanje ter omogoča boljšo povezanost in prostorsko dostopnost.

Revija LUMAT

Slika: Revija LUMAT
0 4093

Revija LUMAT

Izšla je nova številka revije LUMAT. Preberete si jo lahko na povezavi:  https://bit.ly/2Q3Det4 .

JAVNI PROSTORI ZA LOKALNO ŽIVLJENJE

Slika: JAVNI PROSTORI ZA LOKALNO ŽIVLJENJE
0 14245

JAVNI PROSTORI ZA LOKALNO ŽIVLJENJE

Posebna številka Urbanega izziva

Izšla je posebna številka Urbanega izziva JAVNI PROSTORI ZA LOKALNO ŽIVLJENJE. Prispevki so bili izbrani na mednarodnem dogodku Humana mesta Ljubljana 2017, ki sta ga organizirala Urbanistični inštitut Republike Slovenije in Fakulteta za arhitekturo Univerze v Ljubljani v okviru sodelovanja evropske mreže Humana mesta (www.humancities.eu) in AESOP-ove tematske skupine Javni prostori in urbane kulture (https://www.aesop-planning.eu/blogs/en_GB/urban-cultures-and-public-spaces). Publikacija prinaša nove vpoglede v tematiko participativnega načrtovanja and urejanja javnega prostora. Za brezplačni dostop sledite tej povezavi: https://urbaniizziv.uirs.si/kazalo_p/id/70/id_k/p.

Okrogla miza ob izdaji strokovne številke Urbanega izziva

Slika: Okrogla miza ob izdaji strokovne številke Urbanega izziva
0 5055

Okrogla miza ob izdaji strokovne številke Urbanega izziva

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS

torek, 23. 10. 2018 ob 17.00

Vabimo vas na Okroglo mizo ob izdaji strokovne številke Urbanega izziva, v katerem je Zbornik prispevkov letošnjega 29. Sedlarjevega srečanja. Okrogla miza bo v torek, 23. 10. 2018 ob 17.00 uri v prostorih knjižnice Urbanističnega inštituta Republike Slovenije v Ljubljani, Trnovski pristan 2 (vhod s pasaže). Na okrogli mizi se bomo spomnili tematik Sedlarjevega srečanja z naslovom Urbana regeneracija, ki je bilo 1. junija 2018 v Fužinskem gradu – v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani. Na voljo bodo tudi revije Urbani izzivi.
Več v vabilu.

Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju

Slika: Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju
0 4362

Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju

Razstava podaljšana do sredine novembra 2018

Knjižnica in pasaža Urbanističnega inštituta RS

Obveščamo vas, da zaradi velikega zanimanja podaljšujemo ogled razstave Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju do sredine novembra 2018. Razstava je na ogled v knjižnici in pasaži Urbanističnega inštituta. Razstavo so pripravili partnerji projekta ART NOUVEAU iz sedmih podonavskih držav. Cilj projekta je okrepitev varstva, oživljanje in promocija art nouveau dediščine v Podonavju. Razstava predstavlja izbrane primere iz podonavske regije in je bila v tednu Svetovnega dneva dediščine Art Nouveau 2018 istočasno na ogled v vseh partnerskih mestih: Beogradu, Budimpešti, Bukarešti, Ljubljani, Oradeji, Sofiji, Subotici, Dunaju in Zagrebu.

Kontakt: vlasta.vodeb@uirs.si


RSS
First678911131415

 

KONTAKT

Urbanistični inštitut Republike Slovenije
Trnovski pristan 2
1000 Ljubljana
ali p.p. 3419, 1115 Ljubljana


 Centrala + 386 (0)1 420 13 00
 Tajništvo + 386 (0)1 420 13 10
info@uirs.si
@UrbanInstitut
UIRS

KNJIŽNICA in INDOK CENTER

Delovni čas:
od ponedeljka do petka: 9.00 – 13.00

 + 386 (0)1 420 13 31, + 386 (0)31 581 528
  knjiznica@uirs.si

Loading
  • NOVIČNIK

    Bi bili radi obveščeni o novicah
    in delu Urbanističnega inštituta RS?

    Vpišite svoj e-naslov in se naročite!

Copyright 2024 by UIRS
Back To Top