Search
en-USsl-SI

Trije projekti slovenskih raziskovalcev uspešni na evropskem razpisu

Slika: Trije projekti slovenskih raziskovalcev uspešni na evropskem razpisu
0 4338

Trije projekti slovenskih raziskovalcev uspešni na evropskem razpisu

Prispevek na spletni strani časopisa Delo

Foto: © Tomi Lombar, Delo, 2017.

Spletna stran časopisa Delo

Slovensko znanje nagrajeno s 700 tisoč evri

Slika: Slovensko znanje nagrajeno s 700 tisoč evri
0 8333

Slovensko znanje nagrajeno s 700 tisoč evri

Prispevek na spletni strani SiolNET.

2. februar 2017

Spletna stran SiolNET.

Foto: STA, SiolNET., 2017.

Spletna stran SiolNET.


Slovenija največje presenečenje evropskega Cofund razpisa Pametne prihodnosti mest

Slika: Slovenija največje presenečenje evropskega Cofund razpisa Pametne prihodnosti mest
0 3744

Slovenija največje presenečenje evropskega Cofund razpisa Pametne prihodnosti mest

Novinarska konferenca

2. februar 2017 ob 13.00

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS

2. februar 2017 ob 13.00

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS

Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije v sodelovanju z Urbanističnim inštitutom RS, ZRC SAZU in Fakulteto za družbene vede Univerze v Ljubljani prireja Novinarsko konferenco »Slovenija največje presenečenje evropskega Cofund razpisa Pametne prihodnosti mest« v knjižnici Urbanističnega inštituta RS, v četrtek, 2. 2. 2017, ob 13. uri.
 
Slovenske raziskovalne skupine so uspele s kar tremi projekti v močni evropski konkurenci v skupni vrednosti skoraj 700.000 evrov. ARRS bo iz sredstev državnega proračuna prispevala 425.000 evrov. Z uspešno kandidaturo na razpis ERA-NET Cofund je ARRS za sofinanciranje pridobila 39 % sredstev (nekaj manj kot 270.000 evrov).
 
Trije uspešni projekti s slovensko udeležbo so:
1.    Projekt Urbano izobraževanje v živo (Urban Education Live), Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani, vodja skupine: doc. dr. Matjaž Uršič
2.    Projekt Svetla prihodnost za črna mesta: mala industrijska mesta v Evropi in njihovo soočanje s prevladujočimi post-industrijskimi diskurzi  (Bright Future), Znanstveno raziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti, vodja skupine: dr. David Bole
3.    C3PROSTORI - Uporaba IKT za so-ustvarjanje vključujočih javnih prostorov (C3Places), Urbanistični inštitut Republike Slovenije, vodja skupine: dr. Barbara Goličnik Marušić

Program novinarske konference:

13:00- 13:05

Uvodni pozdrav gostitelja

dr. Igor Bizjak, direktor Urbanističnega inštituta Republike Slovenije

13:05-13:10   

Članstvo ARRS v JPI Urbana Evropa in uspeh slovenskih raziskovalnih skupin

prof. dr. József Györkös, direktor Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS (ARRS)

13:10-13:15   

Kako lahko slovenska raziskovalna skupnost sooblikuje evropski razpis – JPI Urbana Evropa kot primer dobre prakse

dr. Richard Sendi, Urbanistični inštitut RS in predsednik ekspertnega telesa o prihodnosti mest pri ARRS

Predstavitve treh uspešnih projektov

13:15-13:20

Projekt Urbano izobraževanje v živo (Urban Education Live)

doc. dr. Matjaž Uršič, Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani

13:20-13:25   

Projekt Svetla prihodnost za črna mesta: mala industrijska mesta v Evropi in njihovo soočanje s prevladujočimi post-industrijskimi diskurzi  (Bright Future)

dr. David Bole, Znanstveno raziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti

13:25-13:30   

Projekt C3PROSTORI - Uporaba IKT za so-ustvarjanje vključujočih javnih prostorov (C3Places)

dr. Barbara Goličnik Marušić, Urbanistični inštitut RS

13:30 – 14:00   

Novinarska vprašanja
 
Vljudno prosimo, da svojo udeležbo sporočite na elektronski naslov: tina.vuga@arrs.si (ali na tel. 01 400 59 43, 051 655 157) do srede, 1. 2. 2017 do 15. ure.
 
Kontakt:
Tina Vuga
Predstavnica za odnose z javnostmi ARRS

Soseska, javni prostor in aktivna vloga prebivalcev

Slika: Soseska, javni prostor in aktivna vloga prebivalcev
0 4147

Soseska, javni prostor in aktivna vloga prebivalcev

Raziskovalne delavnice za osnovnošolske otroke

1. oktober 2016 – 31. december 2016

Human cities

1. oktober 2016 – 31. december 2016

Sklop sedmih raziskovalnih delavnic Soseska, javni prostor in aktivna vloga prebivalcev organizira Urbanistični inštitut Republike Slovenije (UIRS) v sodelovanju z Muzejem za arhitekturo in oblikovanje (MAO) ter lokalno iniciativo Skupaj na ploščad! v okviru mednarodnega projekta Human Cities: Challenging the City Scale (Ustvarjalna Evropa 2014–2020).

Urbana prenova velikih stanovanjskih sosesk v Franciji

Slika: Urbana prenova velikih stanovanjskih sosesk v Franciji
0 4230

Urbana prenova velikih stanovanjskih sosesk v Franciji

Predavanje Christine Lelévrier

25. april 2016 ob 17.00

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS

Predavanje bo angleškem jeziku. Vstop prost.

Kako meščani dojemajo privatizacijo javnega prostora?

25. april 2016 ob 17.00

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS

Predavanje bo angleškem jeziku. Vstop prost.

Podobno kot v nekaterih drugih evropskih državah, je francoska vlada leta 2003 uvedla politiko urbane prenove, ki se je osredotočala na 300 velikih stanovanjskih sosesk zgrajenih v šestdesetih letih 20. stoletja.

Cilj Nacionalnega programa urbane prenove (Programme National de Rénovation Urbaine) je bil spodbuditi socialno mešanje in trajnostni razvoj skozi zagotavljanje raznolike stanovanjske ponudbe - s pomočjo rušitev, stanovanjskih novogradenj in preoblikovanja zasebnih in javnih prostorov. Raznolika stanovanjska ponudba naj bi se zagotavljala tudi s pomočjo t. i. résidentialisation, to je gradnje majhnih, samovzdržnih stanovanjskih enot z omejenim dostopom preko ograjenih prostorov, ki naj bi zagotavljali varnost, socialni nadzor in prilagoditve.

Predavanje se osredotoča na ta vidik vsiljene « privatizacije javnega prostora » in na dojemanje takega pristopa s strani lokalnih prebivalcev, ki je bilo raziskano s pomočjo kvalitativnih intervjujev v dveh različnih soseskah.

Christine Lelevrier je francoska urbana sociologinja in urbanistična načrtovalka. Poučuje na Pariški šoli za urbanistično načrtovanje in je direktorica raziskovalnega središča za urbanistično načrtovanje Lab’urbe. V sodelovanju z drugimi evropskimi univerzami vodi mednarodni magistrski študij Urbana prenova in mestno načrtovanje v Evropi. Po vodenju sedmih raziskovalnih programov na temo socialnih učinkov urbane prenove v Franciji (2003-2013) je sedaj vključena v projekt Divercities: upravljanje urbane raznolikosti, ki poteka v okviru Sedmega okvirnega programa EU.

Urbanistični terminološki slovar

0 3270

Urbanistični terminološki slovar

Nova knjiga!

Marec 2016

Urbanistični inštitut RS

Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU

Obveščamo vas, da je 4. marca 2016 v Zbirki Urbani izziv-Publikacije in Zbirki Slovarji izšel Urbanistični terminološki slovar, ki sta ga pripravila Urbanistični inštitut Republike Slovenije in Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU. Knjigo lahko naročite po ceni 34€ (z vključenim DDV) . Naroči!




Urbanistični terminološki slovar

Uredniki: Breda Mihelič, Marjeta Humar, Matej Nikšič

Založnika: Urbanistični inštitut Republike Slovenije in ZRC SAZU, 2015

Urbanistični terminološki slovar je razlagalni, normativni in prevodni slovar sodobnega slovenskega urbanističnega izrazja, izdelan na podlagi slovenskega gradiva. Obsega 2150 slovarskih gesel s področja urbanizma in z njim povezanih disciplin (arhitekture, krajinske arhitekture, urbanizma, urbanistične zgodovine, urbanistične teorije, komunale, geodezije, demografije, kmetijstva in gozdarstva, kulturne in naravne  dediščine, zakonodaje, geografije, sociologije, antropologije, informatike, stanovanj, prometa, urbane ekonomije, prenove, varstva okolja) z razlagami in  angleškimi ustrezniki. Slovar je opremljen z risbami in fotografijami, ki pojasnjujejo posamezna, zlasti težje razložljiva gesla. Dopolnjen je tudi z obsežnim seznamom uporabljene literature in pregledom zakonodaje s področja urbanizma.

Cilj slovarja je zapolniti vrzel v naši strokovni terminologiji na področju urbanizma in prispevati k poenotenju terminologije v zakonodaji, načrtovanju in strokovni  literaturi.

Slovar je namenjen arhitektom, urbanistom in strokovnjakom, ki so na kakršenkoli način povezani z urbanistično stroko, občinskimi in upravnimi službami, odgovornim za prostorsko in urbanistično problematiko, pa tudi študentom in širši javnosti.

Prelistaj predogled slovarja.

Povezava


Podnebne spremembe? Pa kaj!?

Slika: Podnebne spremembe? Pa kaj!?
0 2214

Podnebne spremembe? Pa kaj!?

Potujoča predstavitev

10. december 2015 – 15. januar 2016

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS

10. december 2015 – 15. januar 2016

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS

21. konferenca držav pogodbenic Okvirne konvencije ZN za spremembo podnebja (UNFCCC), ki prav zdaj poteka v Parizu, ponovno postavlja v ospredje zanimanja temo podnebnih sprememb in potrebe po odzivanju.

Ob tej priložnosti je v knjižnici Urbanističnega inštituta Republike Slovenije na ogled potujoča predstavitev Podnebne spremembe? Pa kaj!? Osrednja tema je prilagajanje podnebnim spremembam: dogajanje na globalni ravni, v EU in Sloveniji, politika prilagajanja, orodja in pristopi.

Predstavitev je eden od produktov projekta C3-Alps – Uporaba znanja o podnebnih spremembah za prilagajanje na Območju Alp. Več informacij o projektu in vsebini potujoče predstavitve je na voljo na spletnem naslovu c3alps.uirs.si.

Kólo – pesem za Matijo Jamo

0 2813

Kólo – pesem za Matijo Jamo

Projekcija dokumentarnega film avtorja Amira Muratovića

29. september 2015 ob 17.00

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS

29. september 2015 ob 17.00

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS

Matija Jama, slovenski impresionistični slikar, je bil v začetku 20. stoletja član slikarske druščine, ki si je prizadevala za uveljavitev slovenskega slikarstva. Skromni in vase zaprti Jama je odločilna leta tega obdobja preživel v tujini, zato je njegovo delo še danes manj znano in izpostavljeno. Med študijem v Münchnu je Jama spoznal premožno Nizozemko Louise van Raders.

Ob začetku 1. svetovne vojne sta v Haagu kupila vilo, vodila penzion in ob tem prodajala svoje slike. Rodili so se jima trije otroci. Najstarejši sin Matija je pri 13 letih umrl za meningitisom, kar je družino razklalo. Jama se je vrnil v Slovenijo. Veliko časa je preživel v naravi in slikal.

Hči Madeleine je delala kot logopedinja v Ljubljani, umaknila se je v svoj svet in umrla v revščini leta 1973. Njeno stanovanje na Poti na Grad je podedovala sestra Agnes Jama, skladateljica in pianistka, ki je poslej vsako poletje preživela v Sloveniji. Ob koncu druge svetovne vojne ostala sama s tremi otroki.

Ena od hčera Agnes je Soesja Citroen, danes znana jazzistka. Po materini smrti je napisala besedilo k eni od skladb; nastala je Pesem za mamo. Ta ji je dala pogum za druga besedila. Skozi njene pesmi preseva otroštvo, neskončne plaže ob Haagu, kjer so živeli, trenutek, ko jih je zapustil oče. Pa tudi prve ljubezni, razočaranja in zrelost izkušene pevke. Pesem Kólo pa pripoveduje o razposajenem plesu deklet, ki se veselijo pomladi. Posvetila jo je svojemu dedku Matiji Jami in njegovi sliki, ki je razstavljena v Narodni galeriji.

Z nizozemsko pevko slovenskih korenin spoznamo svobodomiselno družino, predano umetnosti.

Projekt INSPIRATION

0 2344

Projekt INSPIRATION

Pridobili smo nov projekt

Julij 2015

Urbanistični inštitut RS

Urbanistični inštitut je pridobil nov evropski project z imenom INSPIRATION (Integrated Spatial Planning, land use and soil management Research ACTION), ki je v celoti financiran s strani EU programa Obzorje 2020 (Horizon 2020), programa za raziskave in inovacije.

Glavni namen evropskega projekta INSPIRATION je oblikovati strateško raziskovalno agendo/program (SRA) za področje rabe zemljišč, spremembe rabe zemljišč ter za vplivno področje sistema, ki povezuje tipe tal, plavine in vodo in sicer z namenom, da bi uspešni rešili sedanje in prihodnje družbene izzive in potrebe. Raziskava je zasnovana na principu od spodaj navzgor, kjer se bodo zbirale predvsem raziskovalne potrebe končnih uporabnikov. Poleg tega je cilj projekta zasnovati metodo za uspešno izvajanje SRA in izoblikovati mrežo javnih in zasebnih ustanov, ki bi skupaj financirali izvedbo SRA.

Nova umetnost v Evropi: Vizije in revizije

0 3574

Nova umetnost v Evropi: Vizije in revizije

Mednarodna konferenca

20. marec 2015 ob 9.00

MAO - Muzej za arhitekturo in oblikovanje

Urbanistični inštitut Republike Slovenije in mreža Réseau Art Nouveau Network organizirata zaključno konferenco petletnega evropskega projekta Art Nouveau&Ecology, ki ga je finančno podprla Evropska komisija v programu Kultura 2007-2013. Enodnevna konferenca Nova umetnost v Evropi: Vizije in revizije/Art nouveau in Europe: Visions and revisions bo potekala v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani, Pot na Fužine 2, 20. marca 2015. V jutranjem delu bodo trije vabljeni mednarodni govorci razmišljali o preteklosti, sedanjosti in prihodnosti nove umetnosti. Sledila bo razprava, v kateri bodo izmenjali izkušnje in znanje o art nouveauju s partnerji projekta in občinstvom. Popoldanski del bo posvečen podrobnejši predstavitvi rezultatov projekta Art Nouveau & Ecology in razpravi o prihodnosti mreže Réseau Art Nouveau Nework. Dogodek se bo sklenil s slovesno podelitvijo znaka Kulturna pot Sveta Evrope, ki ga bo mreži Réseau Art Nouveau Network izročila direktorica Evropskega inštituta kulturnih poti Penelope Denu. Podrobnejši program sklepne konference bo kmalu objavljen na spletni strani projekta. Vstop je prost, registracija udeležbe je obvezna s spletnim obrazcem do 17. marca 2015. Konferenca bo potekala v angleščini in slovenščini.


Nova umetnost in narava

0 2271

Nova umetnost in narava

Mednarodna razstava Nova umetnost in narava

20. januar 2015 - 19. april 2015

Narodni muzej Slovenije

Vabimo vas na odprtje mednarodne razstave Nova umetnost in narava / The Nature of Art Nouveau.

Potujoča razstava mednarodne mreže Réseau Art Nouveau Network prikazuje razvoj umetniškega dela od ideje do končnega izdelka in tako obiskovalcu pomaga razumeti vlogo narave v umetnosti na prelomu iz 19. v 20. stoletje.

Razstava bo na ogled do 19. aprila 2015.  

Vabljeni na odprtje, v torek, 20. januarja 2015, ob 18. uri v Narodni muzej Slovenije (Prešernova).


RSS
First5678910111214

 

KONTAKT

Urbanistični inštitut Republike Slovenije
Trnovski pristan 2
1000 Ljubljana
ali p.p. 3419, 1115 Ljubljana


 Centrala + 386 (0)1 420 13 00
 Tajništvo + 386 (0)1 420 13 10
info@uirs.si
@UrbanInstitut
UIRS

KNJIŽNICA in INDOK CENTER

Delovni čas:
od ponedeljka do petka: 9.00 – 13.00

 + 386 (0)1 420 13 31, + 386 (0)31 581 528
  knjiznica@uirs.si

Loading
  • NOVIČNIK

    Bi bili radi obveščeni o novicah
    in delu Urbanističnega inštituta RS?

    Vpišite svoj e-naslov in se naročite!

Copyright 2024 by UIRS
Back To Top