Search
en-USsl-SI

Aljaž Plevnik na polemični okrogli mizi o prometni politiki za spremembo paradigme prometnega načrtovanja

Slika: Aljaž Plevnik na polemični okrogli mizi o prometni politiki za spremembo paradigme prometnega načrtovanja
0 96

Aljaž Plevnik na polemični okrogli mizi o prometni politiki za spremembo paradigme prometnega načrtovanja

Okrogla miza je potekala 4. marca 2025

Celotna novica o okrogli mizi je s posnetkom dosegljiva tukaj.

Na okrogli mizi z naslovom »Sodobni prometni izzivi: Kakšna prihodnost nas čaka na slovenskih cestah?«, ki jo je  Slovenska tiskovna agencija 4. marca organizirala v Ljubljani so sodelovali tudi Uroš Vajgl, Špela Berlot Veselko, Simon Detellbach in Gregor Ficko.

Aljaž Plevnik iz Skupine za transformativno prometno načrtovanje UIRS je povedal, da Slovenija potrebuje spremembo paradigme na področju prometnega načrtovanja.

STA je o stališčih Plevnika zapisala, da »trenutno stanje prometnega načrtovanja vodi v smer poglabljanja težav z gnečo in zastoji. Prepričan je, da imamo v Sloveniji zelo enosmerno razvit prometni sistem, ki že desetletja daje prednost cestnemu prometu in zanemarja alternative.

Ob vse večjem pritisku na cestno infrastrukturo, predvsem spričo povečevanja tranzitnega tovornega prometa, je tako Slovenija na razpotju. Analize po Plevnikovih besedah kažejo, da bo nadaljnje poudarjanje vlaganj v ceste razmere poslabšalo. Tudi razširjene in nove (avto)cestne povezave se bodo čez pet let napolnile, še vedno pa ne bodo na voljo alternative, da bi povečali mobilnost in pretočnost.

Ker smo po Plevnikovem prepričanju v Sloveniji strokovno šibki na področju prometnega načrtovanja, bi se morali za spremembo paradigme vsaj na kratek in srednji rok nasloniti na tuja znanja in izkušnje.«

Celotna novica o okrogli mizi je s posnetkom dosegljiva tukaj.

Vabljeni k branju, ogledu in deljenju enega prvih soočenj o prometnem načrtovanju v Sloveniji.

Foto: Nebojša Tejić/STA

Izšla je nova številka Urbanega izziva - strokovna izdaja

Slika: Izšla je nova številka Urbanega izziva - strokovna izdaja
0 120

Izšla je nova številka Urbanega izziva - strokovna izdaja

Letnik 35, številka 19, december 2024

Objavljena je nova številka strokovne revije Urbani izziv (letnik 35, številka 19, december 2024). V tokratni izdaji strokovne številke objavljamo prispevke z različnih področij – prostorskega načrtovanja, krajinske arhitekture, menedžmenta nepremičnin itd. Prispevke so napisali različni strokovnjaki – za stanovanja, projektni menedžment, urejanje prostora, upravljanje podnebnih sprememb itd. – in tudi študenti s svojimi mentorji. Kazalo revije si lahko ogledate tukaj. Do polnih besedil člankov lahko dostopate z nakupom revije, ki stane 5 evrov (+ poštnina). Naročite jo na urbani.izziv-strokovni@uirs.si.

Že v naslednji strokovni številki boste lahko prebirali članke s 35. Sedlarjevega srečanja. Sprejemamo tudi druge prispevke s področja načrtovanja prostora. 

Še vedno velja vabilo k članstvu v uredniškem odboru strokovne izdaje – če bi želeli sodelovati v njem, nam to sporočite. Naloga članov uredniškega odbora strokovne izdaje je, da nam pomagajo pri širjenju prepoznavnosti strokovne izdaje revije v Sloveniji, še posebej na regionalni, občinski in lokalni ravni.

Vabimo vas k branju člankov in raziskovanju novih spoznanj! 

Sodobni prometni izzivi: Kakšna prihodnost nas čaka na slovenskih cestah?

Slika: Sodobni prometni izzivi: Kakšna prihodnost nas čaka na slovenskih cestah?
0 209

Sodobni prometni izzivi: Kakšna prihodnost nas čaka na slovenskih cestah?

Torek, 4. marec 2025, ob 10. uri, v prostoru Edvard na Igriški ulici 5, Ljubljana.

Pogovor bo mogoče v živo spremljati tudi na povezavi.

Promet je eden ključnih dejavnikov, ki vplivajo na kakovost našega življenja, gospodarstvo in okolje. Slovenija se sooča z vse večjimi izzivi na tem področju - prometni zastoji postajajo stalnica, infrastruktura se približuje svojim zmogljivostnim mejam, pritisk na okolje narašča, hkrati pa se spopadamo s potrebo po hitrejšem prehodu na trajnostne oblike mobilnosti. 

Kakšna je prometna strategija Slovenije in kakšno bi potrebovali? Lahko širitev cest dolgoročno reši prometne težave ali le spodbuja še več prometa? Kako lahko z boljšim načrtovanjem zmanjšamo potrebo po novih gradnjah in spodbudimo trajnejše oblike mobilnosti?

Odgovore na ta in druga vprašanja, povezana s sodobnimi prometnimi izzivi, bodo iskali sogovorniki: Uroš Vajgl (Ministrstvo RS za okolje, podnebje in energijo), Aljaž Plevnik (Urbanistični inštitut RS), Špela Berlot Veselko (Koalicija za trajnostno prometno politiko), Simon Detellbach (Prometnotehniški inštitut Fakultete za gradbeništvo in geodezijo UL), Gregor Ficko (Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala) in predstavnik DARS-a.

Pogovor bo vodil Matej Luzar, novinar STA.

Vljudno vabljeni k spremljanju!

Sodelovanje na razstavi o ljudskem stavbarstvu

Slika: Sodelovanje na razstavi o ljudskem stavbarstvu
0 218

Sodelovanje na razstavi o ljudskem stavbarstvu

Naš sodelavec Tim Gerdin s svojo risbo sodeluje na razstavi o ljudskem stavbarstvu, ki jo organizira belgijsko društvo 𝗟𝗮 𝗧𝗮𝗯𝗹𝗲 𝗥𝗼𝗻𝗱𝗲 𝗱𝗲 𝗹'𝗔𝗿𝗰𝗵𝗶𝘁𝗲𝗰𝘁𝘂𝗿𝗲.

Cilj natečaja je preko risbe prikazati značilno urbano tkivo, ljudsko stavbarstvo, kulturno krajino, značilne gradbene materiale ter tehnike in stavbni okras domače države, regije ali kraja.

Tim se je odločil upodobiti Domačijo Gorjanc s Šmarno goro, nekdanjo gostilno iz 17. stoletja, ki stoji na sedlu Šmarne gore, severno od Ljubljane. Stavbo s profiliranimi gotskimi okni in portalom dopolnjuje slikovita krajina, kjer se v toplejših mesecih leta še vedno pasejo ovce in krave. Nad kritino sivega cementnega špičaka se dviga baročna kupola romarske cerkve Matere božje iz 18. stoletja, obdane s protiturškim taborskim obzidjem. Domačijo krasi veličasten razgled na Kranjsko polje, ruševine gradu Smlednik ter gozdnate griče, ki se v hladnejših mesecih dvigujejo iz megle. V ozadju pa se razprostira mogočna zavesa zasneženih vrhov Karavank in Kamniško-Savinjskih Alp.

Risbe bodo razstavljene v živo v Belgiji, na Instagramu pa poteka tudi 𝗱𝗶𝗴𝗶𝘁𝗮𝗹𝗻𝗮 𝗿𝗮𝘇𝘀𝘁𝗮𝘃𝗮 𝗶𝗻 𝗴𝗹𝗮𝘀𝗼𝘃𝗮𝗻𝗷𝗲 (https://www.instagram.com/p/DGa1EmHIoWf/...), kjer si lahko ogledate risbo domačije na šmarnogorskem sedlu, pa tudi izdelke vseh ostalih.

Jutro na Planetu: Prometno načrtovanje v Sloveniji

Slika: Jutro na Planetu: Prometno načrtovanje v Sloveniji
0 352

Jutro na Planetu: Prometno načrtovanje v Sloveniji

V torek, 4. 2. 2025, sta bila gosta v oddaji Jutro na Planetu dr. Luka Mladenovič in Nela Halilović

Celotno oddajo si lahko ogledate na posnetku.

Gosta v oddaji Jutro na Planetu na temo prometne ureditve v Sloveniji sta bila dr. Luka Mladenovič z Urbanističnega inštituta Republike Slovenije in Nela Halilović z IPoP - Inštituta za prometne politike.

Kaj je ključ uspeha evropskih mest, ki revolucionarno spreminjajo načine potovanja in kaj počnemo v Sloveniji, da bi spodbudili trajnostno mobilnost v naših mestih? Prometni zamaški so namreč naša vsakdanjost, kar je ob vlaganjih v infrastrukturo in vedno večjem tempu življenja skorajda paradoks. Slišali smo, da je do preoblikovanja potovalnih navad dolga pot, na kateri je potrebno pametno kombinirati spodbude za bolj trajnostne izbire od avtomobila, restriktivne ukrepe, se naslanjati na umetno inteligenco in staviti na prostorsko načrtovanje. Kot je slednje lepo povzel dr. Mladenovič, če zgradimo vrhunsko kolesarsko povezavo, bodo prišli kolesarji, če pa bomo širili avtoceste, bodo ljudje potovali z avtomobili. 

Urbanistični inštitut RS in IPoP - Inštitut za politike prometa sta partnerja projekta LIFE IP CARE4CLIMATE, ki ga s sedmimi milijoni evrov sofinancira Evropska unija in predstavlja enega ključnih korakov Slovenije na poti k nizkoogljični družbi. Namen projekta je sistemsko zmanjšati emisije toplogrednih plinov in vključiti javnost v proces prehoda na bolj trajnosten način življenja. Projekt vključuje 14 partnerjev, ki so aktivni na šestih področjih: zmanjševanje odpadne hrane, prehod v nizkoogljično družbo, trajnostna mobilnost, trajnostna raba zemljišč, trajnostna gradnja in učinkovita raba energije ter zeleno javno naročanje.

Podnebna kavarna na ZRS Koper

Slika: Podnebna kavarna na ZRS Koper
0 340

Podnebna kavarna na ZRS Koper

V torek 28. januarja, je potekala podnebna kavarna v okviru projekta ECO2SMART.

Več o dogodku si lahko preberete tukaj.

Na Mediteranskem inštitutu za okoljske študije (ZRS Koper) je v torek, 28. januarja, potekala podnebna kavarna v okviru projekta ECO2SMART. Dogodek je združil strokovnjake in lokalno skupnost pri iskanju ekosistemskih rešitev za prilagajanje podnebnim spremembam.

Naša raziskovalka dr. Barbara Goličnik Marušić je predstavila koncept na ekosistemih temelječega prilagajanja, Darka Jezeršek Žerjal (MOK) pomen modro-zelene infrastrukture v Kopru, Dean Langella (ZRS Koper) pa ključne ekosistemske storitve. Sledila je skupinska razprava, ki bo pripomogla k oblikovanju skupne strategije za odpornost obalnih mest.

Urbanistični inštitut Republike Slovenije je postal novi partner Mreže občanske znanosti

Slika: Urbanistični inštitut Republike Slovenije je postal novi partner Mreže občanske znanosti
0 646

Urbanistični inštitut Republike Slovenije je postal novi partner Mreže občanske znanosti

Občanska znanost (ang. Citizen Science) predstavlja koncept znanstvenoraziskovalnega dela, pri katerem so na različne načine, z različnih vidikov in v različnih oblikah v raziskave vključeni neprofesionalni raziskovalci. Le-ti so lahko šolajoči se dijaki in študenti, člani različnih društev, predstavniki posameznih družbenih skupin (npr. predstavniki skupine tretjega življenjskega obdobja ali predstavniki iz lokalne skupnosti, kjer se raziskave odvijajo), ljubiteljski raziskovalci in pa vsi ostali predstavniki zainteresirane javnosti, ki niso profesionalni raziskovalci. Občanski raziskovalci lahko delujejo v različnih fazah raziskave, kot npr. pri načrtovanju raziskave in pri formulaciji raziskovalnega problema, pri zbiranju in ustvarjanju raziskovalnih podatkov (pri tej aktivnosti občanski raziskovalci najpogosteje sodelujejo), pri analizi podatkov ter pri interpretaciji rezultatov.

Z zastarelimi pristopi ne moremo rešiti sodobnih prometnih izzivov

Slika: Z zastarelimi pristopi ne moremo rešiti sodobnih prometnih izzivov
0 1563

Z zastarelimi pristopi ne moremo rešiti sodobnih prometnih izzivov

16. 1. 2025 je na Urbanističnem inštitutu RS potekal posvet o spremembi prometne paradigme

Skupina za transformativno prometno načrtovanje Urbanističnega inštituta Republike Slovenije je danes, 16. 1. 2025,  na strokovnem posvetu predstavila strokovni povzetek z naslovom "Z zastarelimi pristopi ne moremo rešiti sodobnih prometnih izzivov". V zadnjih 30 letih smo pri nas zgradili veliko novih cest, da bi omogočili hitrejše, udobnejše in varnejše potovanje z avtom. Prometno varnost na daljinskih cestnih povezavah smo izboljšali, a smo paradoksalno znižali kakovost življenja: na cestah preživimo več časa, saj potujemo vse dlje in smo pogosto ujeti v zastojih. Zato smo v Sloveniji na prelomni točki: ali bomo nadaljevali z enostranskim vlaganjem v cestno omrežje, kar dokazano poglablja težave družbe?

Strokovnjaki Skupine za transformativno prometno načrtovanje UIRS, ki jo sestavljajo dr. Aljaž Plevnik, prof. dr. Tom Rye, doc. dr. Luka Mladenovič, dr. Mojca Balant in Andraž Hudoklin, so danes predstavili poudarke strokovnega povzetka. Osrednja sporočila strokovnega povzetka so povzeli v treh točkah: 

  1. V Sloveniji potrebujemo novo prometno paradigmo za izboljšanje kakovosti življenja.

Sedanje prometno načrtovanje, osredotočeno na širjenje cest in sledenju rasti avtomobilskega prometa, vodi v večje zastoje, daljše potovalne čase in slabšo dostopnost do glavnih ciljev potovanj. Potrebno je sodobno načrtovanje, ki obvladuje osebni motorni promet in daje prednost javnemu prevozu, kolesarjenju, hoji ter digitalni in prostorski dostopnosti.

  1. Uveljavljanje nove paradigme zahteva spremembo vrednot in metod načrtovanja.

Nova paradigma se osredotoča na zagotavljanje dostopnosti in ne zgolj na mobilnosti. Zahteva premik iz sektorskega v interdisciplinaren pristop, nove vrednote in prakse, uveljavitev celostnega prometnega načrtovanja in njegovo integracijo s prostorskim načrtovanjem.

  1. Ovira pri prehodu na novo paradigmo je zastarela načrtovalska praksa in odpor ključnih deležnikov.

Stara paradigma, ki temelji na širjenju cest in poglablja probleme, prevladuje zaradi uveljavljenih prepričanj in praks, finančnih interesov in nezaupanja v nove pristope. Sprememba zahteva izobraževanje, mednarodno izmenjavo izkušenj in ozaveščanje ter sodelovanje strok in javnosti o prednostih sodobnega prometnega načrtovanja.

***

O STPN:              

Skupina za transformativno prometno načrtovanje UIRS se ukvarja s spremembo paradigme pri načrtovanju in upravljanju prometa. Aktivni so doma in v mednarodnem okolju, kjer sodelujejo z referenčnimi strokovnjaki ter z javnim in zasebnim sektorjem. Pripravljajo strokovna priporočila in rešitve, ki temeljijo na rezultatih raziskav in preizkusov v praksi ter na več kot 20-letnih izkušnjah. Usposabljajo mednarodne in domače strokovnjake ter odločevalce in so vključeni v izobraževanje bodočih strokovnjakov.

Predstavitev je organizirala Skupina za transformativno prometno načrtovanje UIRS v okviru projekta CARE4CLIMATE.

***

KONTAKT IN DODATNE INFORMACIJE:

E-pošta: stpn@uirs.si

Spletno mesto STPN

Posnetek posveta

StrokovnI povzetek

Spremenjen delovni čas knjižnice Urbanističnega inštituta RS

Slika: Spremenjen delovni čas knjižnice Urbanističnega inštituta RS
0 7157

Spremenjen delovni čas knjižnice Urbanističnega inštituta RS

Knjižnica bo 13. 1. 2025 ZAPRTA

V tem času lahko naročite gradivo preko servisa MOJA KNJIŽNICA ali elektronske pošte knjiznica@uirs.si.

V tem času lahko naročite gradivo preko servisa Moja knjižnica ali elektronske pošte knjiznica@uirs.si.  Ko bomo gradivo pripravili, vas bomo o tem obvestili in se dogovorili, kdaj boste gradivo lahko prevzeli. Manjšo količino gradiva lahko vrnete v nabiralnik pred vhodom na inštitut. V knjižnico se je možno vpisati tudi preko spleta. Članarina je brezplačna.

Če gradiva ne morete prevzeti osebno, vam ga lahko pošljemo po pošti. Poštnino plača uporabnik/naročnik.

Izšla je nova številka Urbanega izziva - znanstvena izdaja

Slika: Izšla je nova številka Urbanega izziva - znanstvena izdaja
0 1896

Izšla je nova številka Urbanega izziva - znanstvena izdaja

Letnik 35, številka 2, december 2024

Z veseljem sporočamo, da je izšla nova številka znanstvene revije Urbani izziv (letnik 35, številka 2, december 2024). Tokratna številka prinaša šest znanstvenih člankov, uvodnik pa osvetljuje pomen zelenih površin za zdravo življenje in oddih od vsakdanjih skrbi. 

Vabimo vas k branju člankov in raziskovanju novih spoznanj!

Prav tako vas vabimo, da oddate svoje znanstvene prispevke za prihodnjo številko.

Uživajte v branju!

RSS

 

KONTAKT

Urbanistični inštitut Republike Slovenije
Trnovski pristan 2
1000 Ljubljana
ali p.p. 3419, 1115 Ljubljana


 Centrala + 386 (0)1 420 13 00
 Tajništvo + 386 (0)1 420 13 10
info@uirs.si
@UrbanInstitut
UIRS

KNJIŽNICA in INDOK CENTER

Delovni čas:
od ponedeljka do petka: 9.00 – 13.00

 + 386 (0)1 420 13 31, + 386 (0)31 581 528
  knjiznica@uirs.si

Loading
  • NOVIČNIK

    Bi bili radi obveščeni o novicah
    in delu Urbanističnega inštituta RS?

    Vpišite svoj e-naslov in se naročite!

Copyright 2025 by UIRS
Back To Top