Kratka predstavitev
Damjana Gantar je po diplomi iz krajinske arhitekture prve delovne izkušnje pridobila na Mestni občini Nova Gorica, kjer je delovala na področju prostorskega načrtovanja na občinski ravni in urejanja baz prostorskih podatkov.
Po vpisu na podiplomski študij je začela delati kot mlada raziskovalka na Urbanističnem inštitutu Republike Slovenije (UIRS). Leta 2009 je uspešno zagovarjala doktorat s področja krajinske arhitekture.
V okviru strokovnega izpopolnjevanja se je udeležila krajših izobraževanj, med drugim na temo daljinskega zaznavanja (Remote Sensing for Past Landscapes, ERASMUS), sprememb okolja in krajine (PhD Master Class, Environmental and Landscape Change, Scotland), ter usposabljanja za izdelovalce energetskih izkaznic na Gradbenem inštitutu ZRMK.
Sodeluje pri mednarodnih in domačih raziskovalnih projektih, kjer se posveča prostorskemu načrtovanju, spremembam na podeželju in v krajini ter ohranjanju kakovosti in prepoznavnosti prostora. V zadnjem času svoje projektno delo in raziskave dopolnjuje s področjem energetske učinkovitosti, povezane s prostorskim načrtovanjem in prenovo stavb kulturne dediščine.
Od leta 2017 do 2024 je opravljala delo glavne urednice znanstvene revije Urbani izziv. Uredniško delo nadaljuje kot področna urednica (Urbani izziv) in kot članica svetovalnega odbora znanstvene revije Acta Architectonica et Urbanistica.
Izbrani aktualni projekti
- Strokovna podlaga za izdelavo predpisov o urejenosti naselij in krajine (Urejenost naselij in krajine)
MOP (2021 - 2021)
- Arhitekturne tipologije in arhitekturne krajine in regije Slovenije (CRP21 - Tipologija)
ARRS (2021 - 2023)
- Metodologija umeščanja fotonapetostnih naprav na stavbe kulturne dediščine in v območjih naselbinske dediščine ter posodobitev Smernic za energetsko prenovo stavb kulturne dediščine (DEDIS (CRP23_DEDIS-V5-2358-ARIS/JS))
ARIS (2023 - 2025)