Search
en-USsl-SI

CONNECTING NATURE

Slika: CONNECTING NATURE
0 10362

CONNECTING NATURE

Projekt izpostavljen na predstavitvi raziskovalnega programa Prostorsko načrtovanje upravnemu odboru Urbanističnega inštituta Republike Slovenije

Vodja raziskovalnega programa Prostorsko načrtovanje (2019 – 2023), ki ga financira Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije, dr. Barbara Goličnik Marušić, je upravnemu odboru Inštituta predstavila koncept, delovanje in rezultate raziskovalnega programa.

 Delo v okviru programa poteka v štirih delovnih paketih.

DP1: Vrednotenje sodobnih razvojnih paradigem in usmeritev z namenom ugotavljanja njihove uporabne vrednosti v procesih prostorskega načrtovanja

DP2: Mobilnost in nizko ogljična družba

DP3: Prostorska demografija, migracije in socialne inovacije ter izzivi za stanovanjsko oskrbo

DP4: Razvoj metod in orodij za izvajanje načrtovalskih procesov ter prikaz stanj, sprememb in simulacij razvoja prostora

Med izzivi DP 1 Vrednotenje sodobnih razvojnih paradigem in usmeritev z namenom ugotavljanja njihove uporabne vrednosti v procesih prostorskega načrtovanja je predstavila primer povezovanja raziskovalnih projektov in bazičnih raziskav raziskovalnega programa s tematiko Vse-vključujoče paradigme/ pristopi/ koncepti relevantni za prostorsko načrtovanje: Interpretacija NBS, poudarila raziskovalno tematiko projekta CONNECTING NATURE in podala dodane vrednosti, ki jih prinaša obravnava tematike v raziskovalnem programu.


Čebelarstvo v Sloveniji

Slika: Čebelarstvo v Sloveniji
0 4917

Čebelarstvo v Sloveniji

Omemba Urbanističnega inštituta RS v ameriškem blogu

V članku "What the U.S. Could Learn From Slovenia About Protecting Bees", ki govori o čebelarstvu in je objavljen na ameriškem blogu Civil Eats, je omenjen tudi Urbanistični inštitut RS. Članek si lahko v celoti preberete TUKAJ.

Challenging the city scale: Journeys in People-Centered Design

Slika: Challenging the city scale: Journeys in People-Centered Design
0 4094

Challenging the city scale: Journeys in People-Centered Design

Nova publikacija v okviru projekta Humana mesta

Od leta 2014 se mreža Humana mesta ukvarja s projektom Challenging the City Scale, vseevropskim projektom, ki ga vodi Cité du design Saint-Étienne in ga podpira program Ustvarjalna Evropa. Partnerji projekta Humana mesta so izvedli urbane eksperimente v 11 evropskih mestih, ti so državljane spodbudili k premisleku o prostorih v katerih živijo, delajo in preživljajo svoj prosti čas. S pomočjo pogovorov s sodelujočimi, publikacija Challenging the city scale: Journeys in People-Centered Design raziskuje orodja in instrumente ter kako s procesi od spodaj navzgor (bottom-up) in njihovim oblikovanjem, ustvarjati nove ideje za prenovo mesta. Ponuja navdih in vpogled vsem, od praktikov in politikov do oblikovalcev in aktivnih državljanov, ki želijo preizkusiti nove načine za skupno ustvarjanje humanih mest.

E-knjiga  je v celoti dostopna TUKAJ.

SREČNO 2019!

Slika: SREČNO 2019!
0 5758

SREČNO 2019!

Sodelovalno načrtovanje prostora

Slika: Sodelovalno načrtovanje prostora
0 23769

Sodelovalno načrtovanje prostora

Brezplačno predavanje v angleškem jeziku

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS, torek, 15. januar 2019 ob 17.00 uri

Kljub vse večji podpori vključevanju prebivalcev v procese načrtovanja in urejanja prostora se zdi, da še vedno obstaja razkorak med željo po vključevanju javnosti in standardnimi posvetovalnimi procedurami, ki sledijo. Čas je za spremembe, ki bodo lokalne skupnosti postavile v središče načrtovanja in urejanja prostora. Predavanje bo predstavilo inovativne metode soustvarjanja (oz. sodelovalnega ustvarjanja krajev z močno identiteto) in njihove aplikacije na lokalnem nivoju. Kakšne možnosti bi se lahko pojavile, če bi prostor dejansko soustvarjali (in ne izvajali le konzultacij, ki so pogosto približek tokenizma)? Kako naj pripravljalne dejavnosti pripomorejo in podprejo urbanistično-oblikovalske dogodke? Kako lahko merimo njihov učinek v fazah sodelovalnega skupnostnega načrtovanja prostora, ki sledijo? Kakšna je najboljša praksa, ki je uporabna za pojasnitev stopnje bistvenih načrtovalskih in oblikovalskih znanj, ki jih moderator postopkov potrebuje (če sploh) na tovrstnih skupnostnih dogodkih?

Tematika je v kontekstu povečanega obsega participativnih in skupnostnih dogodkov v Evropi in po svetu zelo aktualna in vključuje uporabo različnih orodij in metod sodelovanja javnosti. Raziskava, ki jo bo predstavil predavatelj, prinaša pomemben pregled sestavnih delov in korakov participativnega procesa, njene ugotovitve pa bodo pomagale pri razumevanju in povečanju končnega učinka skupnostnih participativnih procesov. 

Dr. Husam AlWaer je urbanist z ozadjem v arhitekturi, urbanističnem načrtovanju in trajnosti, ki piše in govori o ustvarjanju boljših krajev. Je nagrajen avtor in kurator dogodkov, ki se osredotoča na vprašanja ustvarjanja mest in urbanistične prakse ter njihovih družbenih vplivov. Ukvarja se z izobraževanjem in moderiranjem dogodkov na državni in mednarodni ravni, ter je višji predavatelj na področju trajnostnega urbanega oblikovanja in vrednotenja na šoli za družbene vede Univerze v Dundeeju. Strastno se zanima za prihodnost trajnostnih krajev in mest, zlasti za razvoj novega razmišljanja o procesih in metodah za udejanjanje trajnostnega urbanizma ter načina njihovega izvajanja in upravljanja.

Vljudno vabljeni na predavanje in pogovor, ki bo sledil.

Rezultati projekta HEPNESS

Slika: Rezultati projekta HEPNESS
0 4272

Rezultati projekta HEPNESS

Včeraj je Geografski inštitut Antona Melika (ZRC SAZU) predstavil rezultate projekta "Promocija zdravega okolja in podpora ekosistemskim storitvam za razvoj aktivnih mest – HEPNESS". Zasnovali so spletno aplikacijo rekreacijske infrastrukture v Ljubljani z zemljevidom »Sprosti se na prostem« in poudarili pomembne vidike rekreacije, ki jih obravnavamo tudi v projektu »Ven za zdravje«:

• Rekreacija v zelenem okolju ima večji učinek na telo in na dobro počutje kot aktivnosti, ki se izvajajo v športnih objektih. 

• Rekreacija na prostem ne zajema le fizične krepitve telesa, temveč tudi zmanjšuje stres in izboljšuje duševno zdravje. 

Nova številka Urbanega izziva

Slika: Nova številka Urbanega izziva
0 3638

Nova številka Urbanega izziva

Izšla je decembrska številka znanstvene revije Urbani izziv, letnik 29, številka 2.

Revija prinaša štiri znanstvene članke in predstavitev projekta. Vsi prispevki so v celoti objavljeni v slovenskem in angleškem jeziku. Revija je prosto dostopna na strani: http://www.urbani-izziv.si/sl-si/kazalo_r/id/71/id_k/r (v angleškem jeziku na strani: http://www.urbani-izziv.si/en-gb/Content_r/id/71/id_k/r ). 

Lepo vabljeni k branju!

Univerzitetna Prešernova nagrada

Slika: Univerzitetna Prešernova nagrada
0 4001

Univerzitetna Prešernova nagrada

Naš sodelavec Simon Koblar je za magistrsko delo z naslovom Predlog alternativnega omrežja javnega potniškega prometa v Ljubljanski urbani regiji prejel univerzitetno Prešernovo nagrado. Naloga je nastala pod mentorstvom dr. Blaža Repeta in somentorstvom dr. Aljaža Plevnika. V nalogi je ugotovil, da obstoječe omrežje javnega potniškega prometa v Ljubljanski urbani regiji ni optimalno, ter zasnoval alternativno omrežje z manjšim številom linij, katero je enostavnejše za razumevanje ter omogoča boljšo povezanost in prostorsko dostopnost.

Revija LUMAT

Slika: Revija LUMAT
0 3773

Revija LUMAT

Izšla je nova številka revije LUMAT. Preberete si jo lahko na povezavi:  https://bit.ly/2Q3Det4 .

JAVNI PROSTORI ZA LOKALNO ŽIVLJENJE

Slika: JAVNI PROSTORI ZA LOKALNO ŽIVLJENJE
0 13447

JAVNI PROSTORI ZA LOKALNO ŽIVLJENJE

Posebna številka Urbanega izziva

Izšla je posebna številka Urbanega izziva JAVNI PROSTORI ZA LOKALNO ŽIVLJENJE. Prispevki so bili izbrani na mednarodnem dogodku Humana mesta Ljubljana 2017, ki sta ga organizirala Urbanistični inštitut Republike Slovenije in Fakulteta za arhitekturo Univerze v Ljubljani v okviru sodelovanja evropske mreže Humana mesta (www.humancities.eu) in AESOP-ove tematske skupine Javni prostori in urbane kulture (https://www.aesop-planning.eu/blogs/en_GB/urban-cultures-and-public-spaces). Publikacija prinaša nove vpoglede v tematiko participativnega načrtovanja and urejanja javnega prostora. Za brezplačni dostop sledite tej povezavi: https://urbaniizziv.uirs.si/kazalo_p/id/70/id_k/p.

Okrogla miza ob izdaji strokovne številke Urbanega izziva

Slika: Okrogla miza ob izdaji strokovne številke Urbanega izziva
0 4745

Okrogla miza ob izdaji strokovne številke Urbanega izziva

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS

torek, 23. 10. 2018 ob 17.00

Vabimo vas na Okroglo mizo ob izdaji strokovne številke Urbanega izziva, v katerem je Zbornik prispevkov letošnjega 29. Sedlarjevega srečanja. Okrogla miza bo v torek, 23. 10. 2018 ob 17.00 uri v prostorih knjižnice Urbanističnega inštituta Republike Slovenije v Ljubljani, Trnovski pristan 2 (vhod s pasaže). Na okrogli mizi se bomo spomnili tematik Sedlarjevega srečanja z naslovom Urbana regeneracija, ki je bilo 1. junija 2018 v Fužinskem gradu – v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani. Na voljo bodo tudi revije Urbani izzivi.
Več v vabilu.

Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju

Slika: Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju
0 4048

Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju

Razstava podaljšana do sredine novembra 2018

Knjižnica in pasaža Urbanističnega inštituta RS

Obveščamo vas, da zaradi velikega zanimanja podaljšujemo ogled razstave Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju do sredine novembra 2018. Razstava je na ogled v knjižnici in pasaži Urbanističnega inštituta. Razstavo so pripravili partnerji projekta ART NOUVEAU iz sedmih podonavskih držav. Cilj projekta je okrepitev varstva, oživljanje in promocija art nouveau dediščine v Podonavju. Razstava predstavlja izbrane primere iz podonavske regije in je bila v tednu Svetovnega dneva dediščine Art Nouveau 2018 istočasno na ogled v vseh partnerskih mestih: Beogradu, Budimpešti, Bukarešti, Ljubljani, Oradeji, Sofiji, Subotici, Dunaju in Zagrebu.

Kontakt: vlasta.vodeb@uirs.si


VEN ZA ZDRAVJE

Slika: VEN ZA ZDRAVJE
0 3682

VEN ZA ZDRAVJE

Evropski teden mobilnosti, Trg zbora odposlancev, Kočevje


V sklopu Evropskega tedna mobilnosti smo sodelavci projekta Ven za zdravje, z namenom anketiranja prebivalcev občine Kočevje o njihovih telesnih aktivnostih v odprtih zelenih prostorih, postavili stojnico na Trgu zbora odposlancev v Kočevju. Mimoidoče so za sodelovanje v anketi motivirale nagrade, v pogovorih pa smo izvedeli še mnogo zanimivega o njihovih željah in navadah, o tem, kje se v prostem času radi zadržujejo in katera območja v mestu so nepriljubljena. Prebivalci so izpostavili predvsem problematiko nepovezanih peš in kolesarskih poti in neurejenost določenih odprtih prostorov. Akcija je bila uspešna, saj smo pridobili koristne informacije za razvoj projekta, mesto pa je bogatejše za nekaj novih žog, nahrbtnikov in drugih potrebščin za udejstvovanje na svežem zraku.

Trajnostni razvoj in mobilnost

Slika: Trajnostni razvoj in mobilnost
0 3357

Trajnostni razvoj in mobilnost

Ustvarjanje pametnih mest v praksi

Zavod Ypsilon, četrtek, 11. oktobra 2018 ob 18. uri 

Zavod Ypsilon v četrtek, 11. oktobra 2018 ob 18. uri organizira okroglo mizo z raziskovalcema Luko Mladenovičem in Markom Peterlinom z naslovom Trajnostni razvoj in mobilnost: Ustvarjanje pametnih mest v praksi. Potekala bo v ABC Hub, spodnja etaža Emporiuma v BTC City Ljubljana, kjer bodo predstavili ključne ključne izzive in spremembo paradigme pri načrtovanju prometa v mestih, ki se je zgodila v zadnjih letih in kako nekatera mesta s sodobnimi tehnologijami že delujejo v tej smeri.

Več informacij na  spletni strani, kjer svojo udeležbo na dogodku potrdite s prijavo. 

Connecting Nature

Slika: Connecting Nature
0 3288

Connecting Nature

Predstavitev projekta

V torek 2. oktobra je bila na Urbanističnem inštitutu RS predstavitev projekta Connecting Nature v sklopu izobraževanja EU projekta LUMAT - Ekosistemske storitve in orodja za participacijo.

Projekt koordira Trinity College Dublin. Connecting Nature je partnerstvo 31 organizacij med katerimi je tudi Urbanistični inštitut RS, ki sodelujejo z lokalnimi oblastmi, skupnostmi, industrijskimi partnerji, nevladnimi organizacijami in akademiki. Partnerstvo sodeluje s 16 evropskimi državami, Brazilijo, Kitajsko, Korejo in Kavkazom (Gruzija in Armenija), ki vlagajo v večmilijonsko izvedbo projektov, ki temeljijo na naravi, v mestnih okoljih. Merimo vpliv teh pobud na prilagajanje podnebnim spremembam, zdravje in dobro počutje, socialno kohezijo in trajnostni gospodarski razvoj v teh mestih. Inovativni ukrepi za pospeševanje zagona in rasti gospodarskih in socialnih podjetij, ki se ukvarjajo s proizvodnjo naravnih rešitev in izdelkov, so sestavni del našega dela.


Projekt LUMAT

Slika: Projekt LUMAT
0 11896

Projekt LUMAT

Urbanistični inštitut Republike Slovenije, 26-27. september 2018

Urbanistični inštitut Republike Slovenije, 26-27. september 2018

Po konferenci #cooperationiscentral in #ECDay2018 LUMAT projekta sofinanciranega v okviru programa Osrednja Evropa bo Urbanistični inštitut Republike Slovenije http://www1.uirs.si med 26. In 27. septembrom 2018 v Ljubljani gostil partnerje LUMAT projekta @interregCE @Lumat_project.

LUMAT IZOBRAŽEVANJE

Slika: LUMAT IZOBRAŽEVANJE
0 4695

LUMAT IZOBRAŽEVANJE

EKOSISTEMSKE STORITVE IN ORODJA ZA PARTICIPACIJO

Predavalnica Knjižnice Urbanističnega inštituta RS, torek, 02. oktober 2018 ob 09:30

Vljudno vas vabimo, da se v torek, 2. oktobra 2018 ob 9.30 udeležite dogodka v okviru projekta LUMAT, kjer bosta osrednji temi ekosistemske storitve in orodja za participacijo. Dogodek organizira Urbanistični inštitut Republike Slovenije v sodelovanju z Ministrstvom za okolje in prostor ter Društvom urbanistov in prostorskih planerjev Slovenije v okviru Meseca prostora 2018. 

Projekt LUMAT je sofinanciran v okviru programa Interreg Srednja Evropa, naslavlja pa problematiko nesistematičnega upravljanja degradiranih urbanih območij in slabo izkoriščenih poslovnih con. Cilj projekta je priprava in izvajanje celostnih načrtov okoljskega upravljanja v funkcionalnih območij in izvedba pilotnih projektov v sedmih srednjeevropskih državah, med katerimi je Slovenija s pilotnim projektom v Kranju. 

Connecting Nature

Slika: Connecting Nature
0 2958

Connecting Nature

Hitri zmenki 3.

V okviru projekta Connectinh Nature je bil v septembru organiziran še tretji hitri zmenek (ang. Speed date") med predstavniki angleškega mesta Glasgow in Urbanističnim inštitutom RS.

Na zmenku so predstavniki Urbanističnega inštituta predstavili predstavnikom mesta Glasgow uporabo generativne spletne platforme, ki so jo razvili na inštitutu kot sklop orodij za pomoč pri izvajanju javne participacije v procesih urbanističnega načrtovanja. Generativno platformo pa se lahko uporabi tudi v drugih primerih javne participacije. Predstavniki mesta Glasgow so v orodjih, ki jih omogoča generativna spletna platforma videli možnosti za promocijo in zbiranje javnega mnenja o svojih projektih, ki jih izvajajo v okviru projekta Connectinh Nature.

Kino med bloki

Slika: Kino med bloki
0 4189

Kino med bloki

Ljubljana, Bratovševa ploščad, 7. september 2018

Ljubljana, Bratovševa ploščad, 7. september 2018

V okviru projekcije Kino med bloki, ki se bo odvila 7. septembra na Bratovševi ploščadi, bo prvič javno predvajan video HUMANA MESTA – LJUBLJANA.

Video predstavlja vse aktivnosti na področju javnega prostora in participacije, ki jih je Urbanistični inštitut RS s sodelovanjem prebivalcev in drugih deležnikov, izvajal v soseski RUSKI CAR.

Participativni proračun v Chicagu

Slika: Participativni proračun v Chicagu
0 24939

Participativni proračun v Chicagu

Brezplačno predavanje v angleškem jeziku

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS, torek, 18. september 2018 ob 17.00 uri

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS, torek, 18. september 2018 ob 17.00 uri

Teresa Córdova bo razpravljala o participativnem proračunu (PB) v Chicagu in opisala vlogo Great Cities Institute (GCI) pri vodenju tega demokratičnega procesa določanja javne porabe. Predstavila bo zgodovino participativnega proračunskega načrtovanja in opisala proces in partnerstva potrebna za oblikovanje uspešnega procesa. Razpravljala bo tudi o izzivih PB in strategijah za njihovo premagovanje.

Sodelovanje pri PB je demokratičen proces, v katerem se člani skupnosti neposredno odločijo, kako porabiti del javnega proračuna. Ljudem ponuja temeljito drugačen način sodelovanja z vlado. Združeni narodi PB promovirajo kot najboljšo prakso demokratičnega upravljanja. Februarja 2012 je GCI sodeloval s Projektom PB in široko koalicijo mestnih svetnikov, mestnih institucij in organizacij, ki se ukvarjajo s skupnostjo, za zagon PB Chicago. PB Chicago želi izvajati in razširiti procese PB in neposredno demokracijo v Chicagu. GCI je vodilni univerzitetni partner PB Chicago, ki je odgovoren za zagotavljanje splošnega vodenja projektov, angažiranja skupnosti in vrednotenja. Od leta 2012 je PB Chicago vključil več kot 13.000 prebivalcev v dvanajstih različnih skupnostih, ki se neposredno odločajo, kako porabiti več kot 18 milijonov javnih sredstev.

Teresa Córdova je direktorica Great Cities Institute (GCI) na univerzi v Illinoisu v Chicagu. Je tudi profesorica za urbanistično načrtovanje in politiko na Visoki šoli za urbanistično načrtovanje in javne zadeve (CUPPA) in oddelkov za sociologijo, spol in ženske študije UIC ter latinskoameriške študije. Prof. Córdova je doktorirala iz sociologije na Univerzi v Kaliforniji, Berkeley. Prejela je več priznanj za akademske dosežke in vodenje, vključno s priznavanjem njene vloge pri načrtovanju infrastrukture ter razvojem malega podjetniškega inkubatorja in komercialne kuhinje.

Vljudno vabljeni na predavanje in pogovor, ki bo sledil. Več informacij na info@uirs.si.



RSS
First678911131415

 

KONTAKT

Urbanistični inštitut Republike Slovenije
Trnovski pristan 2
1000 Ljubljana
ali p.p. 3419, 1115 Ljubljana


 Centrala + 386 (0)1 420 13 00
 Tajništvo + 386 (0)1 420 13 10
info@uirs.si
@UrbanInstitut
UIRS

KNJIŽNICA in INDOK CENTER

Delovni čas:
od ponedeljka do petka: 9.00 – 13.00

 + 386 (0)1 420 13 31, + 386 (0)31 581 528
  knjiznica@uirs.si

Loading
  • NOVIČNIK

    Bi bili radi obveščeni o novicah
    in delu Urbanističnega inštituta RS?

    Vpišite svoj e-naslov in se naročite!

Copyright 2024 by UIRS
Back To Top