Search
en-USsl-SI

Svetovni dan art nouveauja - nove umetnosti v Ljubljani

Slika: Svetovni dan art nouveauja - nove umetnosti v Ljubljani
0 4061

Svetovni dan art nouveauja - nove umetnosti v Ljubljani

Dogodki

Razne lokacije po Ljubljani od 6. do 16. junija 2019

od 6. do 16. junija 2019

10. junija praznujemo svetovni dan art nouveauja - nove umetnosti, ki je na prelomu 19. in 20. stoletja spremenila podobo mest v Evropi in tudi izven nje. Na ta dan sta umrla Antoni Gaudi in Ödön Lechner, dva izmed najbolj karizmatičnih artnouveaujevskih arhitektov, ki sta na različnih koncih Evrope umetnost popeljala v novo stoletje. Zamisel o praznovanju svetovnega dneva art nouveauja se je leta 2013 porodila sodelavcem madžarske revije Art Nouveau Magazine. Od tedaj vse aktivnosti ob svetovnem dnevu art nouveauja koordinirata mednarodna mreža Réseau Art Nouveau Network (RANN) v Bruslju in Ruta del Modernisme v Barceloni, katerih članica je tudi Ljubljana. V tednu okrog 10. junija v vseh partnerskih mestih mreže RANN potekajo najrazličnejši dogodki – razstave, predavanja, vodeni sprehodi po mestih in muzejskih zbirkah. Praznovanju svetovnega dneva art nouveauja se pridružuje tudi Ljubljana, ki pripravlja vrsto dogodkov, s katerimi pomaga v javnosti krepiti zavest o kulturnih vrednotah in evropski razsežnosti te nam tako bližnje dediščine.

Program je objavljen na spletni strani Mestne občine Ljubljana, prenos pa je možen tudi na koncu članka.

Na Dunaju imajo drugačen pristop

Slika: Na Dunaju imajo drugačen pristop
0 12244

Na Dunaju imajo drugačen pristop

Predavanje

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS, torek, 21. maja 2019 ob 17.00 uri, brezplačno predavanje v slovenskem jeziku


Arhitekt Blaž Babnik Romaniuk bo predstavil pripravo strateškega urbanističnega načrta za novo središče Dunaja, ki se je odvil na podlagi zmage na mednarodnem natečaju Europan 13, Dunaj. Skupina arhitektov se je v natečajni nalogi ukvarjala z vprašanjem razvoja mesta Dunaj v policentrično mesto in s potencialom preoblikovanja razvojno zelo pomembnega dela mesta. To novo središče četrti Kagran leži severno od starega rokava Donave in je danes namenjeno skoraj izključno nakupovanju. S predlogom javnega prostora ‘Publicquartier’, ki je osredotočen na vzpostavljanje dejavnosti javnega značaja, so predlagali dolgoročen in korenit poseg v spremembo zasnove celotnega središča, da bi lahko odprt prostor našli tam, kjer je največja pretočnost prometa in ljudi ter kjer se stika največ programskih sklopov.

Glede na natečajno nalogo so tekom dveh let oblikovali strateški urbanistični načrt, ki ga je novembra 2018 Komisija za razvoj mesta Dunaj potrdila kot primernega za nadaljnji razvoj in pripravo dokumentacije. V predavanju bodo predstavljene glavne naloge strateškega načrta, usmeritve in ključne točke, ki so zagotovile uspešen dialog med vsemi deležniki.


Blaž Babnik Romaniuk, mag. inž. arh. je diplomiral na Oddelku za umetnostno zgodovino Univerze v Ljubljani in na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani. Je ustanovitelj in vodja projektivnega podjetja Obrat, d.o.o. (www.obratdoo.si), ki deluje od leta 2011, pred tem pa je deloval samostojno in kot projektant v Studiu Abiro na projektu Nordijskega centra Planica. Po zmagi na natečaju Europan 13 in drugem mestu na Europanu 14 je sodeloval še na več tujih in slovenskih natečajih – Quartier Seeterrassen Aspern Seestadt, Bildungscampus Gasometerumfeld.


Delitev moči načrtovanja v še vedno urbanizirajoči se Švedski

Slika: Delitev moči načrtovanja v še vedno urbanizirajoči se Švedski
0 10914

Delitev moči načrtovanja v še vedno urbanizirajoči se Švedski

Predavanje

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS, torek, 14. maj 2019 ob 17.00 uri, brezplačno predavanje v angleškem jeziku


Knjižnica Urbanističnega inštituta RS, torek, 14. maj 2019 ob 17.00 uri, brezplačno predavanje v angleškem jeziku

Kirsten Westin bo predavala o tem, kako je načrtovanje na Švedskem razdeljeno med različne akterje in različne ravni. Zadnjih 50 let je mestno prebivalstvo ocenjeno na 85% od 10 milijonov prebivalcev. Urbanizacija je še vedno prisotna, saj se večja urbana območja povečujejo, veliko manjših mest pa doživlja upad prebivalstva. To je povzročilo pomanjkanje stanovanj v hitro rastočih urbanih somestjih Stockholma, Göteborga in Malmöja ter v nekaterih drugih večjih mestih. Hkrati je v manjših mestih in na podeželskih območjih stanovanj preveč. Vožnja na delo je za mnoge način, kako rešiti problem iskanja cenovno dostopnih stanovanj. Na nacionalni ravni to pomeni, da se vsak tretji zaposleni vozi na delo izven občine, v kateri prebiva. Vloga države je na Švedskem po tradiciji močna (pomembnost države blaginje), švedski parlament in vlada z zakonodajo določata okvire za načrtovanje in gradnjo. Čeprav je vloga države močna, so za načrtovanje zemljišč in vodnih območij znotraj svojih geografskih meja odgovorne občine. Občina ima pooblastila za sprejemanje načrtov in odločitev, ali naj se načrt izvaja ali ne. Stanovanjsko področje urejajo občine z načrti rabe zemljišč, medtem ko je načrtovanje medkrajevnega in medregionalnega javnega prometa v pristojnosti regionalnih odborov. V politični in tudi javni razpravi na Švedskem sta danes izpostavljeni dve vprašanji povezani z urbanizacijo in vožnjo na delo; napetosti med mesti in podeželjem ter medobčinsko sodelovanje pri načrtovanju. Kerstin Westin bo predstavila ozadje tega stanja in navedla nekaj primerov, ko lahko čezmejno načrtovanje deluje (ali pa tudi ne).

Kerstin Westin je profesorica geografije na Univerzi Umeå na Švedskem. Večina njenih raziskav se nanaša na vožnjo na delo in njene družbene in gospodarske učinke. Preučevala je tudi učinke zasebnega lastništva gozdov na migracije z in na območja, ki so bogata z gozdovi. Še eno izmed področji njenega raziskovanja pa je človekova navezanost na kraj.  Profesorica je bila vodja oddelka geografije v letih 2002–2009 in 2013–2018. Odgovorna je bila za vzpostavitev magistrskega programa prostorskega načrtovanja in programa Advanced GIS.


Vljudno vabljeni na predavanje in pogovor, ki bo sledil. Več informacij na info@uirs.si.


Art nouveau Ljubljana

Slika: Art nouveau Ljubljana
0 3865

Art nouveau Ljubljana

Svetovni dan art nouveauja

Art nouveau Ljubljana

Mestna občina Ljubljana je članica mednarodne mreže Réseau Art Nouveau Network (RANN), ki je bila ustanovljena leta 1999 v Bruslju. Njene ključne naloge so preučevanje, varovanje in vrednotenje nove umetnosti - art nouveauja, ki je na prelomu 19. in 20. stoletja zaznamovala meščansko družbo na vseh umetnostnih področjih od arhitekture, slikarstva, kiparstva in umetne obrti do gledališča in glasbe.  

Danes je v RANN povezanih že 22 evropskih mest z bogato dediščino art nouveauja, mreža pa je od leta 2014 vpisana na seznam kulturnih poti Sveta Evrope.

Leta 2018 so se ljubljanske ustanove (Mestna občina Ljubljana - MOL, Mestni muzej Ljubljana - MGML, Narodni muzej Slovenije - NMS, Narodna galerija Slovenije - NGS, Muzej za arhitekturo in oblikovanje - MAO, Oddelek za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani - FF UL,  Urbanistični inštitut RS - UIRS in Zavod za varstvo kulturne dediščine, OE Ljubljana - ZVKDS) povezale v lokalno mrežo Art nouveau Ljubljana, zato da bi skupaj in v skladu s svojimi pristojnostmi sodelovale pri delovanju mednarodne mreže RANN in izvajale njene ključne naloge na lokalni ravni.

V letu 2019 praznuje mreža RANN dvajsetletnico svojega obstoja, 10. junija pa svetovni dan art nouveauja. Ob tej priložnosti bo Art nouveau Ljubljana pripravila vrsto aktivnosti, s katerimi bo pomagala v javnosti krepiti zavest o kulturnih vrednotah in evropski razsežnosti te nam tako bližnje dediščine.


Fotografija: Blaž Zupančič

CONNECTING NATURE

Slika: CONNECTING NATURE
0 10824

CONNECTING NATURE

Pomen soustvarjanja odprtih prostorov v procesih načrtovanja na naravi temelječih rešitev

 »Nature based solutions (NBS)«  - na naravi temelječe rešitve naslavljajo različice okoljskih, družbenih in ekonomskih izzivov družbe na trajnostni način. Rešitve izhajajo iz posnemanja narave, so stroškovno učinkovite in simultano zagotavljajo okoljsko in družbeno dobrobit.

V projekt CONNECTING NATURE se Urbanistični inštitut Republike Slovenije vključuje z naslavljanjem možnosti vključevanja in presoje ekosistemskega pristopa kot možnega okvira implementacije NBS v načrtovalski proces.

Koncept NBS temelji na posnemanju procesov narave. Analogije za načrtovanje odprtih prostorov lahko iščemo v procesnih lokalnih značilnosti prostora. Del tega prostora so tudi ljudje, ki so v interaktivnem odnosu z naravnimi procesi.

Trenutne aktivnosti so usmerjene v raziskovanje vprašanj razumevanja procesa soustvarjanja odprtih prostorov, pomena vključevanja prebivalcev v proces načrtovanja NBS kot ključnih deležnikov, ter prednosti in slabosti soustvarjanja prostora s prebivalci glede na faze vključevanja.

Da bi zajeli celovit pregled bodo v naslednjih fazah poudarki tudi na preučevanju vloge upravljavskih teles in planerjev v procesu načrtovanja, vodenja in usklajevanja procesa načrtovanja, pomena celovitega načrtovanja, načinov participacije deležnikov in vrednotenja uspeha, t.j. sinergij NBS v odprtih prostorih na primerih sodelujočih mest v projektu CONNECTING NATURE.

Namen projekta CONNECTING NATURE je postaviti Evropo kot vodilno globalno silo na področju inovacij in implementacij na naravi temelječih rešitev v razvoju mest in družbe. Več o projektu na povezavi: https://connectingnature.eu/


Urnik knjižnice

Slika: Urnik knjižnice
0 3471

Urnik knjižnice

Urnik knjižnice v petek, 3.5. 2019

Cenjene uporabnike knjižnice Urbanističnega inštituta RS obveščamo, da bo knjižnica dne 3.5. 2019 izjemoma zaprta. 

Hvala za razumevanje.

Zamisli za oživitev soseske Trnovo

Slika: Zamisli za oživitev soseske Trnovo
0 3427

Zamisli za oživitev soseske Trnovo

Razstava na stekleni steni knjižnice UIRS

Glasujte za najboljšo zamisel!

Študenti Oddelka za pedagogiko in andragogiko na Filozofski fakulteti in Katedre za urbanizem na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani so v sodelovanju z Urbanističnim inštitutom Republike Slovenije analizirali stanje v soseski in v interdisciplinarnih skupinah razvili ideje, kako okrepiti socialne stike v soseski. V ta namen so oblikovali več zamisli, ki jih predstavljajo na stekleni steni knjižnice UIRS. 

Trnovčani ste vabljeni k glasovanju za najboljšo zamisel. Svoj glas lahko oddajte v pasaži Mercatorja v Trnovem!

Urejanje krajine – slovenska krajinska politika

Slika: Urejanje krajine – slovenska krajinska politika
0 9564

Urejanje krajine – slovenska krajinska politika

Predavanje z razpravo

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS, torek, 23. april 2019 ob 16.00 uri

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS, torek, 23. april 2019 ob 16.00 uri

Organizator: DKAS, IPoP, Urbanistični inštitut RS

Urbanistični inštitut Republike Slovenije v sodelovanju z DKAS - Društvo krajinskih arhitektov Slovenije ter IPoP - Inštitut za politike prostora organizira predavanje "Urejanje krajne - slovenska krajinska politika". Predstavljen bo projekt »Varstvo in razvoj slovenske krajine« s katerim DKAS, IPoP in CIPRA Slovenija s podporo Ministrstva za okolje in prostor pripravljajo izhodišča za krajinsko politiko. Projekt je zanimiv metodološko in vsebinsko, zasnovan je kot vključujoč proces prepoznavanja problemov in oblikovanja rešitev za izboljšanje razmer v načrtovanju in upravljanju krajine, njegov cilj je sprejem družbenega dogovora o krajinski politiki. S Krajinsko politiko bo Slovenija zapolnila vrzeli v načrtovanju in upravljanju krajine, sistemsko podprla procese preobrazbe krajine in izpolnila zahteve Evropske konvencije o krajini ter tako zagotovila celovito načrtovanje in upravljanje krajine. Stroka s področja urejanja prostora in graditve je leta 2016 v gradivu Kultura prostora zdaj! ugotovila, da sta skrb za varstvo in razvoj krajine v Sloveniji premalo učinkovita, da smo priča postopni razgradnji kakovosti in zmanjševanju razvojne vrednosti slovenske krajine. Razmere se od takrat niso pomembno spremenile in zanimivo bo slišati, kako na načrtovanje in upravljanje krajine gledajo kolegice in kolegi, katerih organizacije so bile povezane  v partnerstvu Odgovorno do prostora!. 


Kontaktna oseba za dodatne informacije: Maja Simoneti, maja.simoneti@ipop.si


Več o dogodkih v mesecu krajinske arhitekture si lahko preberete na www.dkas.si in na njihovi Facebook strani. Več o krajinski politiki, kateri je letošnji mesec krajinske ahtitekture posvečen pa na www.krajinskapolitika.si.


 Vljudno vabljeni na predavanje in razpravo. Več informacij na info@uirs.si.


Program Ljubljana – moje mesto

Slika: Program Ljubljana – moje mesto
0 27002

Program Ljubljana – moje mesto

Obnove stavbnih lupin stavb s statusom kulturne dediščine

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS

torek, 2. april 2019 ob 17.00 uri

brezplačna predstavitev v slovenskem jeziku

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS, torek, 2. april 2019 ob 17.00 uri, brezplačna predstavitev v slovenskem jeziku

Arhitekt in urbanist Karel Pollak bo predstavil program Ljubljana – moje mesto, ki se izvaja že od leta 1989 in vključuje izvajanje obnov stavbnih lupin spomeniško varstveno pomembnih stavb. Takrat se je mestna vlada Ljubljane v okviru priprav na Svetovni kongres oblikovalcev (ICSID 91) odločila, da bo namesto za običajni blišč ob takšnih prireditvah raje prispevala denar za izboljšanje urejenosti mesta - stavbnih pročelij, kasneje pa tudi javnih površin v starem delu mesta.

V osemdesetih letih je v Ljubljani sicer že potekala celovita »prenova«, v kateri je bilo obnovljenih nekaj stavb in pripravljeni so bili načrti za revitalizacijo območja Stare Ljubljane. Vendar pa je celovita prenova tedaj zastala zaradi družbenih sprememb in denacionalizacije, ukinitve sistemskih virov financiranja ter visoke cene prenove. 

Vzporedno je bil zasnovan program »Ljubljana - moje mesto«, pri katerem MOL sodeluje pri obnovi pročelij in streh. V okviru programa je dolga leta potekalo tudi urejanje javnih površin in njihovo prilagajanje za gibalno in drugače funkcionalno ovirane ljudi. To še poteka, vendar ne pod imenom LMM. 

Z obnavljanjem pročelij in streh, urejanjem odprtega mestnega prostora – trgov, ulic in nabrežij ter odpravljanjem arhitekturnih ovir sledi mesto Ljubljana razvojnim tokovom zahodnih evropskih mest - čeprav ne s celovito prenovo, ki je zaradi razdrobljenosti lastništva in pomanjkanja sistemskih sredstev v našem okolju praktično ni možno izvajati. Vseeno pa mesto z večjo stopnjo urejenosti postaja ne le bolj prijazno prebivalcem, temveč tudi privlačnejše za investicije, razvoj turizma, kongresno dejavnost idr. Raste pa tudi ozaveščenost o pomenu in vrednotah stavbne kulturne dediščine.

Arhitekt in urbanist Karel Pollak, zaposlen na Mestni občini Ljubljana na Oddelku za urejanje prostora že preko 20 let vodi projekt Ljubljana moje mesto in sodeluje pri mnogih drugih nalogah s področja urejanja in rabe javnih površin.

 Vljudno vabljeni na predstavitev in pogovor, ki bo sledil. Več informacij na info@uirs.si.


CONNECTING NATURE

Slika: CONNECTING NATURE
0 10212

CONNECTING NATURE

Connecting nature na predstavitvi raziskovalne dejavnosti UIRS študentom višje strokovne šole - Varstvo okolja in komunala Šolskega centra Novo mesto

Ker CONNECTING NATURE naslavlja sodobne pristope pri načrtovanju, upravljanju in vzdrževanju mest, je bil projekt na kratko predstavljen študentom višje strokovne šole Varstvo okolja in komunala Šolskega centra Novo mesto, ki so Urbanistični inštitut obiskali 29. 03. 2019

Razvoj krajine in odprtega prostora na alpskih metropolitanskih območjih

Slika: Razvoj krajine in odprtega prostora na alpskih metropolitanskih območjih
0 4204

Razvoj krajine in odprtega prostora na alpskih metropolitanskih območjih

Drugi in tretji novičnik projekta LOS_DAMA!

V projektu se osredotočamo na krajino v zaledju osrednjih mest metropolitanskih območij, ki je po eni strani izpostavljena pritiskom za različne rabe, po drugi strani pa zelo pomembna zaradi naravnih in kulturnih virov ter dediščine in kot dejavnik kvalitete življenja. Obravnavamo vprašanja razvoja, uporabe in upravljanja tega prostora.

Projekt poteka v programu Območje Alp, v njem sodeluje deset partnerjev – lokalnih in regionalnih oblasti ter izobraževalnih in raziskovalnih ustanov iz Avstrije, Francije, Italije, Nemčije in Slovenije. Vodilni partner je Mesto München, partner v Sloveniji pa Urbanistični inštitut Republike Slovenije.

Izšla sta drugi in tretji novičnik projekta, kjer si lahko preberete o pilotnih aktivnostih, ki jih izvajajo partnerji, o memorandumu o soglasju in sodelovanju, o jesenski šoli projekta, transnacionalni izmenjavi in učenju, ter o makro-regionalnem omrežju za peri-urbane krajine Območja Alp.

Vabimo vas tudi k ogledu videa o jesenski šoli. Potekala je jeseni 2018 v Salzburgu in Münchnu na temo Poudarimo »običajno«. Kako razvijati vsakdanje krajine v alpskih mestnih regijah. Namenjena je bila študentom in mladim strokovnjakom z območja Alp.

Več informacij o projektu je na voljo na spletnih straneh programa Območje Alp in Urbanističnega inštituta RS.

Urban and spatial challenges in South Africa: Continuing (and extending) the conversation

Slika: Urban and spatial challenges in South Africa: Continuing (and extending) the conversation
0 3525

Urban and spatial challenges in South Africa: Continuing (and extending) the conversation

Posebna številka znanstvene revije Urbani izziv

Izšla je posebna številka znanstvene revije Urbani izziv, v celoti posvečena prostorskim, urbanističnim, okoljskim in sociološkim izzivom v Južnoafriški republiki »Urban and spatial challenges in South Africa: Continuing (and extending) the conversation«.

Revija prinaša petnajst znanstvenih člankov v angleškem jeziku. Prosto je dostopna TUKAJ.

Lepo vabljeni k branju!

Spodbujanje industrijske simbioze za prehod regij v krožno gospodarstvo

Slika: Spodbujanje industrijske simbioze za prehod regij v krožno gospodarstvo
0 4303

Spodbujanje industrijske simbioze za prehod regij v krožno gospodarstvo

Konferenca v okviru projekta SYMBI

Konferenca Spodbujanje industrijske simbioze za prehod regij v krožno gospodarstvo

Ukrepi za prehod v krožno gospodarstvo postajajo stalnica razvojnih politik, tako na EU kot na nacionalni ravni. Med pomembnimi gradniki prehoda v nizkoogljično družbo je tudi industrijska simbioza, ki je bila osrednja tema konference Spodbujanje industrijske simbioze za prehod regij v krožno gospodarstvo, ki jo je 6. marca 2019 v okviru projekta SYMBI organizirala Služba Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (SVRK). Udeleženci konference so skupaj s številnimi domačimi in tujimi govorniki razpravljali o sinergijah med uvajanjem industrijske simbioze in učinkovitim prostorskim načrtovanjem, o ocenjevanju tržnega potenciala industrijske simbioze ter o možnostih za izvajanje raziskovalnih projektov s tega področja. Med drugim so se udeleženci seznanili z danskim primerom Kalundborg, kjer so kot prvi na svetu začeli uvajati ta koncept. Med govorniki je bil tudi naš sodelavec Boštjan Cotič, ki je predstavil rezultate projekta LUMAT, kjer so med drugim prepoznali potencial industrijske simbioze pri varovanju in ponovni uporabi zemljišč v prostorskem načrtovanju. 

Uvrstite mobilnost med strateške priložnosti

Slika: Uvrstite mobilnost med strateške priložnosti
0 4254

Uvrstite mobilnost med strateške priložnosti

Nacionalne smernice za pripravo Mobilnostnih načrtov za ustanove

Zbirka nacionalnih usmeritev na področju trajnostne mobilnosti.

Raziskovalci Urbanističnega inštituta Republike Slovenije so v sodelovanju s podjetjem ZUM urbanizem za Ministrstvo za infrastrukturo pripravili publikacijo Uvrstite mobilnost med strateške priložnosti: Nacionalne smernice za pripravo Mobilnostnih načrtov za ustanovo. Publikacija je izšla januarja 2019, avtorji pa so: Aljaž Plevnik, Luka Mladenovič, Mojca Balant, Simon Koblar ter Mateja Kukovec. 

Celotna publikacijo vam je v .pdf obliki na voljo na koncu članka. 

CONNECTING NATURE

Slika: CONNECTING NATURE
0 9277

CONNECTING NATURE

Projekt izpostavljen na predstavitvi raziskovalnega programa Prostorsko načrtovanje upravnemu odboru Urbanističnega inštituta Republike Slovenije

Vodja raziskovalnega programa Prostorsko načrtovanje (2019 – 2023), ki ga financira Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije, dr. Barbara Goličnik Marušić, je upravnemu odboru Inštituta predstavila koncept, delovanje in rezultate raziskovalnega programa.

 Delo v okviru programa poteka v štirih delovnih paketih.

DP1: Vrednotenje sodobnih razvojnih paradigem in usmeritev z namenom ugotavljanja njihove uporabne vrednosti v procesih prostorskega načrtovanja

DP2: Mobilnost in nizko ogljična družba

DP3: Prostorska demografija, migracije in socialne inovacije ter izzivi za stanovanjsko oskrbo

DP4: Razvoj metod in orodij za izvajanje načrtovalskih procesov ter prikaz stanj, sprememb in simulacij razvoja prostora

Med izzivi DP 1 Vrednotenje sodobnih razvojnih paradigem in usmeritev z namenom ugotavljanja njihove uporabne vrednosti v procesih prostorskega načrtovanja je predstavila primer povezovanja raziskovalnih projektov in bazičnih raziskav raziskovalnega programa s tematiko Vse-vključujoče paradigme/ pristopi/ koncepti relevantni za prostorsko načrtovanje: Interpretacija NBS, poudarila raziskovalno tematiko projekta CONNECTING NATURE in podala dodane vrednosti, ki jih prinaša obravnava tematike v raziskovalnem programu.


Čebelarstvo v Sloveniji

Slika: Čebelarstvo v Sloveniji
0 4608

Čebelarstvo v Sloveniji

Omemba Urbanističnega inštituta RS v ameriškem blogu

V članku "What the U.S. Could Learn From Slovenia About Protecting Bees", ki govori o čebelarstvu in je objavljen na ameriškem blogu Civil Eats, je omenjen tudi Urbanistični inštitut RS. Članek si lahko v celoti preberete TUKAJ.

Challenging the city scale: Journeys in People-Centered Design

Slika: Challenging the city scale: Journeys in People-Centered Design
0 3787

Challenging the city scale: Journeys in People-Centered Design

Nova publikacija v okviru projekta Humana mesta

Od leta 2014 se mreža Humana mesta ukvarja s projektom Challenging the City Scale, vseevropskim projektom, ki ga vodi Cité du design Saint-Étienne in ga podpira program Ustvarjalna Evropa. Partnerji projekta Humana mesta so izvedli urbane eksperimente v 11 evropskih mestih, ti so državljane spodbudili k premisleku o prostorih v katerih živijo, delajo in preživljajo svoj prosti čas. S pomočjo pogovorov s sodelujočimi, publikacija Challenging the city scale: Journeys in People-Centered Design raziskuje orodja in instrumente ter kako s procesi od spodaj navzgor (bottom-up) in njihovim oblikovanjem, ustvarjati nove ideje za prenovo mesta. Ponuja navdih in vpogled vsem, od praktikov in politikov do oblikovalcev in aktivnih državljanov, ki želijo preizkusiti nove načine za skupno ustvarjanje humanih mest.

E-knjiga  je v celoti dostopna TUKAJ.

SREČNO 2019!

Slika: SREČNO 2019!
0 5439

SREČNO 2019!

Sodelovalno načrtovanje prostora

Slika: Sodelovalno načrtovanje prostora
0 22141

Sodelovalno načrtovanje prostora

Brezplačno predavanje v angleškem jeziku

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS, torek, 15. januar 2019 ob 17.00 uri

Kljub vse večji podpori vključevanju prebivalcev v procese načrtovanja in urejanja prostora se zdi, da še vedno obstaja razkorak med željo po vključevanju javnosti in standardnimi posvetovalnimi procedurami, ki sledijo. Čas je za spremembe, ki bodo lokalne skupnosti postavile v središče načrtovanja in urejanja prostora. Predavanje bo predstavilo inovativne metode soustvarjanja (oz. sodelovalnega ustvarjanja krajev z močno identiteto) in njihove aplikacije na lokalnem nivoju. Kakšne možnosti bi se lahko pojavile, če bi prostor dejansko soustvarjali (in ne izvajali le konzultacij, ki so pogosto približek tokenizma)? Kako naj pripravljalne dejavnosti pripomorejo in podprejo urbanistično-oblikovalske dogodke? Kako lahko merimo njihov učinek v fazah sodelovalnega skupnostnega načrtovanja prostora, ki sledijo? Kakšna je najboljša praksa, ki je uporabna za pojasnitev stopnje bistvenih načrtovalskih in oblikovalskih znanj, ki jih moderator postopkov potrebuje (če sploh) na tovrstnih skupnostnih dogodkih?

Tematika je v kontekstu povečanega obsega participativnih in skupnostnih dogodkov v Evropi in po svetu zelo aktualna in vključuje uporabo različnih orodij in metod sodelovanja javnosti. Raziskava, ki jo bo predstavil predavatelj, prinaša pomemben pregled sestavnih delov in korakov participativnega procesa, njene ugotovitve pa bodo pomagale pri razumevanju in povečanju končnega učinka skupnostnih participativnih procesov. 

Dr. Husam AlWaer je urbanist z ozadjem v arhitekturi, urbanističnem načrtovanju in trajnosti, ki piše in govori o ustvarjanju boljših krajev. Je nagrajen avtor in kurator dogodkov, ki se osredotoča na vprašanja ustvarjanja mest in urbanistične prakse ter njihovih družbenih vplivov. Ukvarja se z izobraževanjem in moderiranjem dogodkov na državni in mednarodni ravni, ter je višji predavatelj na področju trajnostnega urbanega oblikovanja in vrednotenja na šoli za družbene vede Univerze v Dundeeju. Strastno se zanima za prihodnost trajnostnih krajev in mest, zlasti za razvoj novega razmišljanja o procesih in metodah za udejanjanje trajnostnega urbanizma ter načina njihovega izvajanja in upravljanja.

Vljudno vabljeni na predavanje in pogovor, ki bo sledil.

Rezultati projekta HEPNESS

Slika: Rezultati projekta HEPNESS
0 3964

Rezultati projekta HEPNESS

Včeraj je Geografski inštitut Antona Melika (ZRC SAZU) predstavil rezultate projekta "Promocija zdravega okolja in podpora ekosistemskim storitvam za razvoj aktivnih mest – HEPNESS". Zasnovali so spletno aplikacijo rekreacijske infrastrukture v Ljubljani z zemljevidom »Sprosti se na prostem« in poudarili pomembne vidike rekreacije, ki jih obravnavamo tudi v projektu »Ven za zdravje«:

• Rekreacija v zelenem okolju ima večji učinek na telo in na dobro počutje kot aktivnosti, ki se izvajajo v športnih objektih. 

• Rekreacija na prostem ne zajema le fizične krepitve telesa, temveč tudi zmanjšuje stres in izboljšuje duševno zdravje. 

RSS
First567810121314

 

KONTAKT

Urbanistični inštitut Republike Slovenije
Trnovski pristan 2
1000 Ljubljana
ali p.p. 3419, 1115 Ljubljana


 Centrala + 386 (0)1 420 13 00
 Tajništvo + 386 (0)1 420 13 10
info@uirs.si
@UrbanInstitut
UIRS

KNJIŽNICA in INDOK CENTER

Delovni čas:
od ponedeljka do petka: 9.00 – 13.00

 + 386 (0)1 420 13 31, + 386 (0)31 581 528
  knjiznica@uirs.si

Loading
  • NOVIČNIK

    Bi bili radi obveščeni o novicah
    in delu Urbanističnega inštituta RS?

    Vpišite svoj e-naslov in se naročite!

Copyright 2024 by UIRS
Back To Top